Czy niska cena produktów oznacza niskie koszty zaopatrzenia gabinetu w artykuły medyczne?

Czy niska cena produktów oznacza niskie koszty zaopatrzenia gabinetu w artykuły medyczne?

Prowadzenie gabinetu wiąże się nieodłącznie z kwestią jego zaopatrzenia. Kontrola stanów, zapanowanie nad fakturami, czy czas potrzebny do złożenia zamówień to tylko kilka elementów związanych z całym procesem.

Część osób w pośpiechu wybiera sklep z na pierwszy rzut oka najtańszymi produktami, nie zwracając do końca uwagi na wiele elementów pokrewnych, składających się na ostateczny koszt jaki ponosi gabinet.

Istotne są bowiem również takie aspekty zaopatrzenia jak m.in. czas oczekiwania na produkty, koszty transportu, dostępność produktów, czy czas i sposób składania zamówień.

Ważnym pojęciem, od którego zaczniemy są "koszty alternatywne". Co oznacza to pojęcie?

Koszt alternatywny (inaczej: koszt utraconych możliwości, koszt utraconych korzyści) podjętej decyzji (rozwiązania) to potencjalne możliwości utracone wskutek podjęcia tej decyzji (rozwiązania). Przekładając tę ogólną zasadę na rynek dóbr i usług, powiemy że koszt alternatywny danego dobra to ilość innego dobra, z której trzeba zrezygnować, aby możliwe było wyprodukowanie (skonsumowanie) kolejnej jednostki tego pierwszego dobra. Źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Koszt_alternatywny

Można więc powiedzieć, że koszty alternatywne to koszty, których na pierwszy rzut oka nie widać. Jak w takim razie koszty alternatywne przekładają się na funkcjonowanie gabinetu?

Czas to pieniądz

Po pierwsze, warto rozważyć ile czasu potrzebne jest na złożenie zamówienia w danym sklepie. Oczekiwanie na połączenie (w przypadku zamówień telefonicznych) i sam proces składania takiego telefonicznego zamówienia oraz wiedza osób odpowiedzialnych za kontakt z klientem, to kluczowe elementy.

W przypadku zamówień w punktach sprzedaży musimy doliczyć czas dojazdu oraz paliwa. Ponadto, coraz większe znaczenie odgrywa wielokanałowość sprzedaży, czyli możliwość dokonywania zakupów poprzez kilka różnych kanałów sprzedaży. Sami obserwujemy, że poprzez nasz Sklep Internetowy www.sklep.meringer.pl wiele osób składa zamówienia późnym wieczorem, gdy infolinia jest nieczynna.

?? Zobacz nasze wyprzedaże na sklep.meringer.pl

Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie gabinetu może złożyć zamówienie o dowolnej porze. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które mają bardzo napięty grafik i ciężko im w ciągu dnia znaleźć czas na składanie zamówień. Często duża część produktów pokrywa się z każdym kolejnym zamówieniem. Aby nie tracić czasu na przechodzenie przez pełny proces zamówienia, w naszym Sklepie Internetowym można skorzystać z opcji "Zamów to, co ostatnio". W takim przypadku, pełny proces zamówienia może trać nawet od kilkunastu, do kilkudziesięciu sekund!

Każda stracona podczas procesu zakupowego minuta jest pewnego rodzaju kosztem. Gdy policzymy, że na każdym zamówieniu możemy zaoszczędzić kilka minut, to w perspektywie roku robią się z tego już godziny. Jeśli zaoszczędzony czas przeznaczyłoby się na badania lub zabiegi, to mamy proste przełożenie na kwestie finansowe.

Po podliczeniu oszczędności na produktach, może się okazać, że stracony czas (w przypadku najtańszych sklepów ze skomplikowanym systemem zamówień) kosztuje dany gabinet więcej niż zaoszczędzona kwota, a ponadto nieprzyjazny proces zakupowy powoduje niepotrzebne problemy i frustracje.

Szeroka oferta i dostępność produktów

Pokrewną kwestią jest ilość i dostępność produktów. Jeśli dany sklep ma zbyt mocno okrojoną ofertę produktów (w tym przypadku dla gabinetów ginekologicznych), to będziemy skazani na zakup części produktów w jednym sklepie, a reszty w drugim. Najpierw jednak trzeba znaleźć ofertę innego sklepu na brakujące produkty, co wymaga czasu.

Następną czynnością będzie samo złożenie zamówienia (telefonicznie lub online), a to oznacza kolejne stracone minuty. Ponadto, może to spowodować naliczenie dodatkowych kosztów transportu oraz oczekiwanie na dwóch różnych kurierów, którzy najprawdopodobniej przyjadą o różnych porach.

Podsumowując, problem, który jak mogłoby się wydawać nie jest aż tak duży, okazuje się pochłaniać masę czasu, który można uznać za stracony.

?? Sprawdź nasze aktualne promocje!

Transport produktów do gabinetu

Aspekt transportu można rozpatrywać na dwa sposoby. Po 1. może się okazać, że nagle będzie potrzebne konkretne narzędzie, którego nie używa się zbyt często i nie ma go na stanie w gabinecie. Jeśli Pacjentka jest umówiona na wizytę następnego dnia i podczas jej wizyty będzie potrzebne właśnie takie narzędzie, to kluczowe będzie szybkie zaopatrzenie gabinetu w brakujące produkty.

Jeżeli ze względu na brak odpowiednich narzędzi konieczne będzie przełożenie wizyty, to może to mieć negatywny wpływ na opinie o gabinecie, a warto pamiętać o tym, że jednym z kluczowych czynników wyboru gabinetu są polecenia od znajomych i rodziny. Pisaliśmy o tym, m.in. we wpisie pt. "Opieka ginekologiczna z perspektywy Pacjentek - Wyniki Badań". W takich sytuacjach bardzo istotna jest możliwość dostarczenia produktów z dnia na dzień.

Tego rodzaju element w ofercie posiada coraz więcej firm, jednak liczy się również przedział czasowy, w którym można składać zamówienia. Może się okazać, że przypomnimy sobie o brakach w godzinach popołudniowych, a na następny dzień mamy umówione ważne wizyty pacjentek. Warto więc sprawdzić u swojego dostawcy do której godziny można składać zamówienia, które zostaną dostarczone następnego dnia.

W Meringer zamówienia złożone do godziny 17.00 zostaną dostarczone już następnego dnia. Po 2. kwestia zamówień jest istotna ze względu na to, że jeśli możemy zamówić niezbędne do prowadzenia gabinetu produkty z dnia na dzień, to nie ma problemu związanego z magazynowaniem. Nie trzeba wtedy tracić czasu na planowanie zamówień z dużym wyprzedzeniem.

Koszty transportu

Przy częstych zamówieniach na mniejszą kwotę bardzo duże znaczenie mogą mieć koszty transportu. Może się bowiem okazać, że kupując w sklepie, który oferuje najtańsze produkty, nasze koszty transportu będą dużo większe niż korzyści związane z oszczędnościami na produktach. Okazuje się więc, że wymaga to dokładniejszej analizy i inne korzyści niż cena produktu mogą okazać się dominujące.

Koszty utylizacji

Przy większej skali zaopatrzenia (np. w przypadku klinik itp.) warto wziąć również pod uwagę ostateczną wagę używanych narzędzi i artykułów medycznych. Wiąże się to z kosztami utylizacji, gdzie cena związana jest z wagą odpadów.

Podsumowanie

Jak widać, niska cena produktu nie musi wcale oznaczać niskiego kosztu zaopatrzenia gabinetu. Istnieje wiele czynników składających się na ostateczny koszt i warto analizować decyzję o wyborze konkretnego dostawcy na wielu płaszczyznach. Ważną kwestią są bowiem również koszty i czas transportu, możliwość złożenia zamówienia o dowolnej porze i na kilka sposobów, czy np. dostępność produktów.

Kalkulator - Struktura kosztów zaopatrzenia

Przygotowaliśmy specjalny kalkulator, by ułatwić dokonanie analizy struktury kosztów zaopatrzenia.

Po przeanalizowaniu dostawcy z użyciem wymienionych w kalkulatorze kryteriów można otrzymać pełniejszy obraz struktury kosztów zaopatrzenia gabinetu. Koszty te dotyczą nie tylko samych produktów, ale również całej "otoczki" związanej ze znalezieniem dostawcy, przeanalizowaniem jego pracy, procesem zamawiania produktów, kosztami dostawy oraz odbiorem i wieloma innymi aspektami.

Search engine powered by ElasticSuite