Czym jest depresja poporodowa?

Czym jest depresja poporodowa?

Meringer realizuje misję jaka jest dążenie do zwiększania szczęścia wśród Pacjentek. Nasz zespół postanowił się przyjrzeć zjawisku depresji poporodowej, która może dotyczyć od 15% do 20 % kobiet, które urodziły dziecko.  Nie należy bagatelizować problemu kobiet, które mogą spotkać się z lekarzem prowadzącym ciążę, by wyrazić swoje obawy z przyjściem na świat dziecka. Najważniejsze jest by okazać empatię i dysponując podstawową wiedzą z tego zakresu udzielić jej pomocy, kierując przy tym do specjalisty. Zacznijmy od elementarnej kwestii, “czym jest depresja poporodowa?”.

Baby Blues a depresja poporodowa

Smutek poporodowy (baby blues) nie powinien być utożsamiany z depresją poporodową. Pojawia się on aż u około 80% matek. Temu stanowi emocjonalnemu towarzyszy: smutek, chroniczne zmęczenie bądź problemy ze snem. Baby blues jednak zwykle szybko mija, zwykle kilka tygodni od porodu. Sytuacja z depresją poporodową przedstawia się zgoła inaczej. Skutkuje ona znaczącym pogorszeniem nastoju, nadmierną sennością lub bezsennością, czy też drastycznie zaniżoną samooceną i spadkiem popędu płciowego. Kobieta ma przeświadczenie, iż jest złą matką i zamiast czerpać radość z macierzyństwa, pogrąża się w smutku. Pracownicy Meringer zwracają uwagę, że depresja matki, odciska również piętno na dziecku, negatywnie wpływając na rozwój emocjonalno-społeczny, kłopoty z koncentracją i pojawienie się nadpobudliwości ruchowej.

Przyczyny choroby

Wśród czynników mających wpływ na wystąpienia schorzenia wyszczególnia się: osobowość-w dużej mierze depresja po urodzeniu dziecka dotyka perfekcjonistki, nadmiar obowiązków związanych z macierzyństwem, brak wsparcia ze strony najbliższych, zaburzenia poziomu hormonów. Poza tym osoba, która kiedyś zmagała się z uzależnieniem jest w większym stopniu predystynowana do zachorowania. Meringer podkreśla, iż trudno także zbagatelizować w tym kontekście zagadnienie niskiego statusu socjo-ekonomicznego rodziny  i złych relacji z partnerem. Nie zapominajmy, że objawy po urodzeniu mogą się pojawić, nawet jeśli w okresie ciąży odczuwała radość z tego że zostanie matką, patrząc z uśmiechem na zdjęcia USG w gabinecie ginekologicznym.

Samotne macierzyństwo to jeden z czynników, który może stanowić przyczynę depresji.

Pomoc

Meringer informuje, iż ginekolog, który zdiagnozuje schorzenie, winien skierować kobietę do specjalisty. Psychiatra może zastosować farmakoterapię oraz zalecić kontakt z psychoterapeutą. Wiele kobiet obawia się przyjmowania leków, ze względu na konieczność rezygnacji z kamienia piersią, niekiedy jednak środki psychotropowe są niezbędne. Nie zapominajmy też o olbrzymiej roli najbliższego środowiska, otaczającego chorą osobę. Przyjście na świat dziecka, całkowicie zmienia życie kobiety, która niejednokrotnie ma problem z adaptacją do nowych warunków. Dlatego Meringer uzmysławia jak niezwykle istotne jest by mężczyzna wspierał partnerkę, partycypując w domowych obowiązkach i opiece nad dzieckiem.

Zagraniczna publikacja umieszczona na witrynie dotyczącej depresji poporodowej: pobierz

Search engine powered by ElasticSuite