Emocje w ciąży

Kobieta, która dowiaduje się o fakcie zajścia w ciąże, będzie musiała się zmierzyć z wieloma zróżnicowanymi emocjami. Bywają momenty gdy okazuje radość, by za chwilę popaść w stan przygnębienia. Zespół Meringer informuje, iż zjawisko to można nazwać ambiwalencją emocjonalną. Wszystko to ma związek ze wzrostem hormonów m.in. adrenaliny, które wpływa na sposób funkcjonowania. To w jakim sposób kobieta w początkowym okresie ciąży będzie sobie radziła ze zmiennym nastrojem, uzależnione jest w sporej mierze od osobowości oraz sposobów mierzenia się ze stresem. Zespół firmy Meringer, zwrócił na to uwagę w jednym z poprzednich artykułów.

Czy podołam?

Często kobiety obawiają się, że ciąża wiązać się będzie ze spadkiem ich atrakcyjności interpersonalnej i wpłynie negatywnie na rozwój ich ścieżki zawodowej. Wiele z nich stawia sobie pytania, „jak sobie poradzę w roli matki?” bądź „czy moja sytuacja finansowa nie będzie przeszkodą w wychowaniu dziecka?”. W pierwszym trymestrze ciąży, pojawiają się również inne obawy. Zaliczyć do nich możemy niepokój z wydolnością organizmu, mianowicie kobieta obawia się czy podoła urodzić dziecko. Pracownicy firmy Meringer uspokajają, takie obawy są zupełnie normalne.

Biorąc pod uwagę fakt, iż ciało przyszłej matki w okresie ciąży pracuje za dwoje, nie sposób pominąć występujących symptomów zmęczenia. Kobieta często w tym czasie ucina sobie drzemki, nie ma ochoty na współżycie, obawiając się (często bezzasadnie), że seks mógłbym zaszkodzić dziecku. Sytuacja zwykle ulega zmianie w II trymestrze ciąży, kobieta czuje się pewniej. Wzrasta poczucie odpowiedzialności za siebie oraz dziecko. Zwykle poprawia się jej samopoczucie, co ma związek z coraz mniejszymi obawami dotyczącymi poronienia.

kobiety często boją się rewolucji w swoim życiu, która może przynieść ciąża

Rozwiązanie

Trymestr trzeci, to coraz większy lęk związane z porodem. Jej myśli zaprząta to czy wraz z partnerem zdąży do szpitala, zastanawia się czy urodzenie dziecka przebiegnie bez większych komplikacji, lub czy wymagane będzie cesarskie cięcie. Pamiętajmy również, że ciało i psychika to naczynia połączone. Coraz gorsze samopoczucie związane z większym brzuchem, również determinuje nie najlepszy nastrój.  Nic więc dziwnego, że kobiety z coraz to większa niecierpliwością oczekują końca ciąży. Nic więc dziwnego, iż pacjentka w tym czasie intensywnie może kontaktować się z ginekologiem, by utwierdzić się w przekonaniu, że nic nie zagraża jej życiu. Lekarz korzystając z profesjonalnego asortymentu firmy Meringer, będzie mógł rozwiać wszelkie wątpliwości stawiając właściwą diagnozę.

Dbanie o ciało i psychikę

Kobieta w okresie ciąży powinna dbać o swój dobrostan psycho-fizyczny. Co ważne, koresponduje to z misją firmy Meringer, która stawia sobie za cel dbanie o to, by pacjentki były szczęśliwsze. Warto zadbać o relaks, odpoczynek i spotkania z przyjaciółmi. Badania autorów: Mojmir Tyrlik, Stepan Konecny i  Lubomir Kukla, potwierdzają, że duże znaczenie mają warunki materialne, na radzenie sobie z przykrymi emocjami w ciąży. Zalecane jest także zapisanie się do szkoły rodzenia, co zagwarantować powinno wsparcie ze strony innych kobiet, będących w podobnej sytuacji. Jeśli kobieta natomiast ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem swojego zdrowia, powinna możliwie jak najszybciej udać do lekarza. Najważniejsze by będąc w ciąży nie zaprzeczała istnieniu emocji, lecz potrafiła stawić im czoła.

Badania Mojmir Tyrlik, Stepan Konecny i  Lubomir Kukla dotyczące emocji u kobiet w ciąży znajdziesz tutaj

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej