Wybrane metody wykorzystywane w leczeniu niepłodności

Nasz ostatni artykuł na blogu firmy Meringer, dotyczył przyczyn niepłodności, czas żebyśmy przyjrzeli się metodom wykorzystywanym w jej leczeniu. W tym kontekście niezwykle istotne jest odbycie rozmowy z lekarzem, który pozwoli dokładnie ustalić okres kiedy dochodzi do owulacji. Działania diagnostyczne m.in. analiza śluzu szyjkowego, umożliwią zweryfikowanie czy jego konsystencja jest prawidłowa i czy nie utrudniona plemnikom dotarcia do celu, jakim jest komórka jajowa. Na tym etapie z kolei mężczyźni badają jakość swojego nasienia. Interesująca ciekawostką będzie informacja, iż katetery do HSG/SHSG, mogą przyczynić się do rozwiązania problemu z płodnością. Pracownicy Meringera natrafili na bardzo interesującą informację-niekiedy płyn kontrastujący podawany w trackie zabiegu ułatwia kobietom zajście w ciążę, co ma związek z przeczyszczeniem jajowodów.

Stosowanie nieinwazyjnych metod

Na początkowym etapie leczenia, specjalista może zlecić parze współżycie w określonych odcinkach czasu gdy kobieta jest płodna, bądź korzystanie z terapii hormonalnej. Warto przy tym odwołać się do tzw. naprotechnologii (Natural Procreative Technology), koncentrującej się głównie na analizie temperatury i śluzu kobiety. Biochemiczne i fizjologiczne metody pozwalające się przyjrzeć zjawiskom zachodzącym w ciele pacjentki, stanowią bazę dla leczenia niepłodności przy zastosowaniu NPT. Niemniej skuteczność tej metody budzi spore kontrowersje w środowisku medycznym. Pracownicy firmy Meringer zwracają uwagę, iż niejednokrotnie światopogląd ginekologa, może wpłynąć na zastosowanie określonej metody leczenia.

In Vitro

Metoda ta zalecana jest parom m.in. w sytuacji braku sukcesu przy zastosowaniu alternatywnych sposobów, mających doprowadzić do zapłodnienia. W sytuacji gdy dostrzeżony zostaje problem zdiagnozowania przyczyny niepłodności, czy też istnieje niedrożność jajowodów, to właśnie IVF uznawana jest przez wielu lekarzy za najbardziej preferencyjną z opcji. In vitro opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym, gdzie w warunkach laboratoryjnych plemnik łączy się z komórką jajową. Warto przy tym odnotować, iż niektóre środowiska przedstawiają argument, jakoby sztuczne zapłodnienie było niemoralne. Temat z pewnością nie jest jednoznaczny, 17 maja odbyła się interesująca konferencja w Warszawie, dotycząca wyzwań bioetycznych i prawnych regulacji in vitro.

Meringer informuje-wśród wskazań dla metody in vitro, wymienia się zaburzenia hormonalne w cyklu menstruacyjnym.

AneVivo

Ostatnimi czasu sporo rozgłosu zdobyła metoda wewnątrzustrojowego zapłodnienia, która zaprezentowana została w 2016 roku w Katowicach. Jej założenia koncentrują się wokół wykorzystania silikonowych kapsułek, które wypełnione są komórkami jajowymi i plemnikami pary starającej się o potomstwo. Po umieszczeniu jej na dobę w organizmie kobiety, kapsułka jest wyciągana. Wówczas dochodzi do selekcji, mającej wyłonić dobrze rokujące zarodki. Po około 3 dniach, raz jeszcze umieszcza się je w macicy. Skuteczność AneVivo jest wysoka, zwłaszcza, że metoda przekonuje do siebie pary, które ze względów światopoglądowych odrzucały in vitro. Zespół firmy Meringer będzie śledził podejmowane kroki, prowadzące do upowszechnienia tej umowy.

Pomoc psychologiczna

Jak wielokrotnie zaznaczyliśmy kluczowym elementem jest skuteczna diagnostyka, pozwalająca przedsięwziąć właściwe kroki by przezwyciężyć niepłodność. Korzystanie z asortymentu jaki oferuje Meringer będzie nieocenione. Równie ważne by przez cały okres starania się o dziecko, para korzystała z pomocy wykwalifikowanego psychologa. Walka z niepłodnością jest wszakże niejednokrotnie bardzo stresującym i traumatycznym doświadczeniem. Poza tym sama zdarza się, że niepłodność ma podłoże psychicznie. Osoby chcące wydać na świat młodego człowieka, są tak bardzo pochłonięte robieniem wszystkiego by zrealizować owe zadanie, że w rezultacie tworzą mentalną barierę uniemożliwiającą zapłodnienie. W tej sytuacji terapia psychologiczna będzie adekwatnym rozwiązaniem.

Osoby szczególnie zainteresowane tematyką in vitro zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji „Regulacja in vitro-wyzwania bioetyczne i prawne”:pobierz

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej