Niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne jako metoda antykoncepcyjna

Współcześnie pacjentka może dokonać wyboru spośród wielu zróżnicowanych produktów zapobiegania ciąży. Pracownicy Meringer zwracają uwagę, iż lekarz dobierając metodę powinien uwzględniać indywidualne preferencje osoby, ale również historię chorób, uwarunkowania genetyczne i stan zdrowia kobiety. Wkładki wewnątrzmaciczne bez hormonów, cieszą się coraz większą popularnością, będąc metodą dobrze dopasowaną do oczekiwań wielu pacjentek. Ma to związek z ich wieloma atutami, które zespół Meringer postanowił pokazać.

Skuteczność IUD

Mechanizm funkcjonowania wkładki domacicznej (IUD) oparty jest o uwalnianie jonów miedzi, zmieniających wydzielinę w jamie macicy. Doprowadza to do zmniejszania integralności plemników, przy jednoczesnym osłabieniu ich ruchliwości. Ma to związek z procesem zagęszczenia się śluzu szyjkowego. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 1%, co oznacza wysoki stopień efektywności. Poza tym pracownicy Meringer zwracają uwagę, iż jednokrotne założenie wkładki gwarantuje ciągłość antykoncepcji przez okres przekraczający około pięć lat. Następnie proces umieszczenia wkładki należy powtórzyć w gabinecie ginekologicznym.

Wkładka wewnątrzmaciczna a metody hormonalne zapobiegania ciąży

Z pewnością wygodny dla kobiet jest fakt, iż nie muszą również pamiętać o zażywaniu tabletek o określonej godzinie. Pracownicy Meringer wiedzą jak istotny jest to aspekt, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo szybkie tempo współczesnego życia. Poza tym olbrzymią zaletą jest brak wpływu metody na metabolizm organizmu i stan hormonalny kobiet. Wszakże antykoncepcja hormonalna nie jest zalecana w bardzo wielu przypadkach, m.in. u kobiet: ze diagnozowanymi chorobami piersi, z marskością wątroby, cukrzycą, chorobami tarczycy czy u palących papierosy. Wśród kobiet stosujących metody hormonalne często notuje się takie skutki uboczne jak: przyrost masy ciała, bóle głowy, spadek libido, grzybicę pochwy czy wzrost ciśnienie tętniczego krwi.

Nowości sprzedażowe

Na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych, będących jeszcze doskonalszym rozwiązaniem dla kobiet szukających efektywnej antykoncepcji. Jednym z nich jest produkt marki MelbeaGold, dodatkowo wzbogacony o wartość złota w stopie wynoszącą 6% o bakteriobójczym i grzybobójczymi działaniu. Dodatkowo miękka spirala w kształcie wzoru kwiata, idealnie dopasowuje się do naturalnej geometrii macicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna MelbeaGold dostępna jest w sklepie Meringer w wersji „standard” i „mini”

Bilans zalet i wad metody

Rzecz jasna korzystanie z każdej metody antykoncepcyjnej generuje pewne wady. Ich stosowanie może doprowadzić m.in. do plamień, skurczów bądź obfitych miesiączek, istnieje również bardzo małe ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Co więcej zdarzają się kobiety uczulone na miedź, u których należy wykluczyć stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, a dodatkowo IUD nie chroni przed chorobami wenerycznymi. Słabe strony opisywanej metody, nie są w stanie niemniej zniwelować zalet, jakimi są: skuteczność, bezpieczeństwo i niewielki koszt finansowy jaki muszą ponieść pacjentki korzystające z metody.

Interesująca charakterystyka wkładek wewnątrzmacicznych jako metody antykoncepcyjnej znajduje się na zagranicznej stronie o tematyce medycznej:pobierz

 

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej