Leczenie gruczołu Bartholina – nieinwazyjne metody

Leczenie gruczołu Bartholina – nieinwazyjne metody

Parzyste gruczoły usytuowane po obu stronach przedsionka pochwy wewnątrz warg sromowych mniejszych noszą nazwę gruczołów Bartholina. W trakcie podniecenia seksualnego ich wydzielina nawilża wejście do pochwy, co ułatwia odbycie stosunku płciowego. Badania, na które powołuje się Meringer, wskazują, że około 2% kobiet boryka się z dyskomfortem związanym z występowaniem torbieli, a także podwyższoną temperaturą ciała, osłabieniem oraz bólem towarzyszącym ropniowi gruczołu Bartholina. Wiele z nich decydowało się na operację, która skutkować może licznymi negatywnymi następstwami i długim okresem rekonwalescencji. Zespół firmy Meringer proponuje inne, efektywniejsze rozwiązanie. Jaka jest więc nieinwazyjna metoda leczenia torbieli oraz ropni gruczołu Bartholina?

Zapalenie gruczołu Bartholina

Gruczoły Bartholina znane również jako gruczoły przedsionkowe większe są zlokalizowane obustronnie u podstawy warg sromowych mniejszych. Ze względu na to, że ich wielkość odpowiada w przybliżeniu ziarnku grochu, w prawidłowych warunkach są niewyczuwalne. Komórki gruczołu Bartholina odpowiadają za wytwarzanie śluzowej wydzieliny, która uchodzi na zewnątrz przewodami o długości około 1,5 do 2 cm. Zwilża ona ścianki boczne przedsionka pochwy, zapewniając ich lubrykację podczas podniecenia seksualnego. Jednak wąskie przewody wyprowadzające mogą ulec zaczopowaniu przez zbyt gęsty śluz. Sprzyjają temu uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi podczas aktywności seksualnej oraz w wyniku noszenia zbyt obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów, a także nawracające zapalenia pochwy różnej etiologii. Na skutek zastoju śluzu dochodzi do rozdęcia światła gruczołu Bartholina i powstania torbieli.

Usytuowanie przedsionka pochwy w niewielkiej odległości od odbytnicy stwarza idealne warunki dla dodatkowego rozwoju nadkażenia bakteryjnego. Konsekwencją tego jest zapalenie gruczołu Bartholina i powstanie niezwykle bolesnego ropnia na wardze sromowej mniejszej. Najczęstszym patogenem odpowiedzialnym za rozwój tego stanu jest Escherichia Coli oraz Stapchylococcus aureus.

Diagnoza zapalenia gruczołu Bartholina

Diagnoza zapalenia gruczołu Bartholina zazwyczaj nie nastręcza większych trudności. Najczęściej jest stawiana na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. Pacjentki zgłaszają się do swojego lekarza ginekologa z powodu nagle pojawiającej się bolesności okolicy sromu, która często utrudnia lub wręcz uniemożliwia chodzenie lub siedzenie. Z powodu swojej lokalizacji powiększenie gruczołu przedsionkowego większego, któremu dodatkowo towarzyszy miejscowy obrzęk sromu, jest widoczne gołym okiem. Tkliwy, ucieplony, chełboczący guz zlokalizowany na tylno-bocznej ścianie przedsionka pochwy z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na ropień gruczołu Bartholina. Ogólne objawy zapalenia gruczołu Bartholina, do których należy podwyższona temperatura ciała oraz złe samopoczucie, dodatkowo nakierowują na właściwą diagnozę. W odróżnieniu od ropnia, torbieli gruczołu Bartholina nie towarzyszą symptomy zapalenia. Jej objawem jest bezbolesne zgrubienie wyczuwalne u podstawy warg sromowych mniejszych w okolicy wejścia do przedsionka pochwy.

Gruczoł Bartholina – leczenie

Leczenie torbieli oraz ropni gruczołu Bartholina może być zachowawcze, farmakologiczne oraz chirurgiczne. Sposób postępowania jest zależny m.in. od wielkości torbieli, towarzyszących jej objawów, a także wieku pacjentki oraz wywiadu chorobowego. Zapalenie gruczołu Bartholina może nawracać i to właśnie ten czynnik należy wziąć pod szczególną uwagę, rozważając poszczególne sposoby terapii.

Postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze polegające na obserwacji zmiany może zostać zaproponowane jedynie pacjentkom z bezobjawową, niewielką torbielą wykrytą przypadkowo podczas badania ginekologicznego, które nie ukończyły 40 roku życia. U pozostałych konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego i/lub chirurgicznego. Przełomowe rozwiązanie, jakim jest zestaw do drenażu gruczołu Bartholina z silikonowym balonikiem firmy Bioteque America, umożliwia nieinwazyjne i niezwykle skutecznie leczenie, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie gruczołu Bartholina metodami farmakologicznymi znajduje zastosowanie w przypadku samoistnego pęknięcia ropnia. Polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz szerokospektralnych antybiotyków, a także nasiadówek. Te ostatnie są również zalecane pacjentkom z bezobjawową, niewielką torbielą gruczołu przedsionkowego większego.

Leczenie za pomocą zestawu do drenażu

Bezpieczniejszą i niezwykle skuteczną alternatywą dla farmakologicznego oraz chirurgicznego leczenia gruczołu Bartholina jest zastosowanie zestawu do drenażu z silikonowym balonikiem firmy Bioteque America. Przeprowadzone badania wskazują, iż w aż 87% przypadków leczenie torbieli gruczołu Bartholina jest skuteczne za pośrednictwem opisywanego produktu. Nieomal nie generuje on powikłań, a co ważne jest o wiele tańszy niż zabieg chirurgiczny. Dodatkowo pozwala w szybkim tempie wrócić do codziennych zadań. Zespół Meringer potwierdza, iż stopień nawrotów choroby również nie jest wysoki. Jego ryzyko na podstawie przeprowadzonego badania oceniono na 3,8%.

Zestaw do drenażu gruczołu Bartholina z silikonowym balonikiem Bioteque America dostępny jest w sklepie internetowym firmy Meringer. W jego skład wchodzi:

    • skalpel,
    • strzykawka,
    • gumowa nakładka z balonikiem (3 ml) wykonana z silikonu medycznego, która nie zawiera lateksu.
    • Procedura zastosowania metody polega na włożeniu do oczyszczonego wnętrza powstałej torbieli balonika, który następnie należy wypełnić solą fizjologiczną. Dokładne zasady stosowania produktu zamieszczamy w zakładce-do pobrania. Czas leczenia gruczołu Bartholina uzależniony jest od konkretnego pacjenta. Niemniej balonik wraz z gumową nakładką (cewnikiem) nie powinien być pozostawionym w organizmie kobiety na okres dłuższy niż 28 dni. Zarówno jego aplikacja, jak i jego usunięcie cechują się niezwykłą łatwością.

Inwazyjne metody leczenia gruczołu Bartholina

Marsupializacja gruczołu Bartholina stanowi jeden z najczęściej stosowanych zabiegów inwazyjnych leczenia torbieli oraz ropnia. Umożliwia wytworzenie nowej drogi odpływu produkowanej przez niego śluzowej wydzieliny. Do niedawna był szczególnie zalecany w przypadku nawracających torbieli oraz ropni gruczołu Bartholina. Sam zabieg składa się z kilku etapów. Na początku należy naciąć i zdrenować zawartość torbieli, a następnie przeprowadzić oczyszczenie wnętrza powstałej torbieli za pomocą roztworu 0,9% NaCl. Doszycie wywiniętych brzegów naciętej torbieli do brzegu błony śluzowej przedsionka pochwy pozwala na swobodny wypływ patologicznej wydzieliny. Wraz z upływem czasu ściana torbieli/ropnia ulega obkurczeniu i zostaje pokryta nabłonkiem.

Marsupializacja gruczołu Bartholina jest bardziej inwazyjna oraz kosztowniejsza od leczenia za pomocą zestawu do drenażu z silikonowym balonikiem Bioteque America. Powstała na skutego tego zabiegu rana goi się przez ziarninowanie, co powoduje, że okres pełnej rekonwalescencji ulega znacznemu wydłużeniu. W tym czasie pacjentka powinna w sposób szczególny dbać o higienę miejsc intymnych, tak żeby nie dopuścić do jej nadkażenia. Zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia i czasową rezygnację z aktywności fizycznej. Pomimo tych wszystkich niedogodności związanych z procesem gojenia się, torbiel i/lub ropień po zabiegu marsupializacji gruczołu Bartholina mogą nawrócić. Szacowane ryzyko jest porównywalne do leczenia za pomocą zestawu do drenażu..

Podążanie za nowoczesnymi rozwiązaniami jest istotne dla każdego lekarza ceniącego sobie profesjonalizm, dlatego Meringer wychodzi naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Proponowanie alternatyw, które zmniejszą stres Pacjentek związany z wizytą u ginekologa, a także skutki uboczne zabiegu, jest dla nas istotnym celem. Nowatorski zestaw do drenażu gruczołu Bartholina z silikonowym balonikiem firmy Bioteque America doskonale spełnia te zadania. Meringer gorąco zachęca do sięgnięcia po opisywany produkt.

Search engine powered by ElasticSuite