Opieka ginekologiczna z perspektywy Pacjentek – wyniki badań

Opieka ginekologiczna z perspektywy Pacjentek – wyniki badań

Analiza wyników badań nt. opieki ginekologicznej z perspektywy Pacjentek ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 12-25 lat, LBTQ oraz z niepełnosprawnościami (badanie przeprowadzone przez Patrycję Wonatowską i Joanne Skonieczną) wskazuje na kilka ciekawych wniosków, z którymi powinien zapoznać się każdy ginekolog. Celem badania było zdobycie informacji na temat oceny stanu opieki ginekologicznej z perspektywy wyżej wymienionej grupy kobiet. Do przeprowadzonego badania wykorzystano autorski kwestionariusz wypełniany przez respondentki w trybie online. Badaniem objęto 2501 kobiet.

Badania profilaktyczne wśród kobiet

Wciąż istotnym problemem jest stosunkowo niewielkie zainteresowanie badaniami profilaktycznymi wśród kobiet. Z powodu niskiej świadomości społecznej zdrowie reprodukcyjne nie jest traktowane jako komponent ogólnego stanu zdrowia. Nieco innego rodzaju problemy dotyczą natomiast młode kobiety, osoby z niepełnosprawnością oraz osoby LBTQ. W ich przypadku wizyta u ginekologa wiąże się z takimi wyzwaniami jak np. dyskryminacja, czy wypowiedzi powielające szkodliwe stereotypy.

Informacje statystyczne

Wśród osób, które brały udział w badaniu największą grupę stanowiły kobiety w wieku 21-30 lat (62%). Prawie 18% stanowiły osoby nieheteroseksualne, a prawie 8% osoby niepełnosprawne.

Najczęściej podawanym powodem wizyty u ginekologa była troska o własne zdrowie (38,7 %). Blisko 15% respondentek traktuje wizytę jako “zło konieczne”, a 9,7% kobiet przyznało, że badanie powoduje skrępowanie.

Badanie zawiera również informacje na temat czynników odpowiedzialnych za wybór ginekologa. Przy wyborze ginekologa respondentki najczęściej kierowały się:

  1. opiniami od znajomych osób na temat ginekologa – 51,8%,

  2. opiniami przeczytanymi w Internecie – 29,6%,

  3. odległością od domu/miejsca pracy – 26,8%,

  4. godzinami przyjęcia – 22,8%,

  5. płcią lekarza – 22,4%,

  6. specjalizacją lekarza – 17,9%,

  7. ceną wizyty – 16%,

  8. możliwością bezpośredniego kontaktowania się z lekarzem przez telefon w celu udzielenia pilnych informacji i porad – 10%.

Czytaj również: Prestiż gabinetu, a opinie pacjentek w Internecie.

Bardzo istotną kwestią dla respondentek jest to, by lekarz wyczerpująco odpowiadał na zadawane mu pytania (80,4%). 

Ponad 60% badanej grupy nie wybrało się do ginekologa ze względu na wstyd. Kolejnym przedstawianym powodem był brak czasu (ok. 40%), obawy przed negatywną oceną ze strony lekarza (23,2%) oraz strach przed zdiagnozowaniem jakiejś choroby (13,5%). Ponadto, w ramach odpowiedzi “inne” wymieniana była konieczność odbycia wizyty z rodzicem (12,6%) oraz stwierdzenie, że respondentka jest zbyt młoda na wizytę u ginekologa (10,1%).

Zapoznaj się z naszą ofertą odzieży dla Pacjentek

W przypadku kobiet niepełnosprawnych często wymienianym problemem był brak udogodnień lub bariery architektoniczne.

Badanie z 2014 roku wykazało, że głównym źródłem wiedzy kobiet na temat metod antykoncepcyjnych jest Internet, następnie znajome kobiety oraz ginekolog.

Wnioski

Badanie pozwala nam sformułować następujące wnioski:

  • Głównym czynnikiem wpływającym na wybór ginekologa jest opinia najbliższych osób. Wysoki poziom obsługi i odpowiednia komunikacja wpływają w znaczący sposób na opinie pacjentki o gabinecie. To z kolei przekłada się na polecenia, które są jednym z kluczowych sposobów zdobywania nowych Pacjentek. Już w okresie edukacji ginekologów powinno się zwracać większą uwagę na kwestie związane z tzw. umiejętnościami miękkimi, w tym inteligencją emocjonalną (EQ).
  • Wiele gabinetów nie jest przystosowanych do przyjmowania Pacjentek z niepełnosprawnościami. Brak podjazdów, wind, czy toalet przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne to poważny problem z perspektywy grupy niepełnosprawnych Pacjentek.
  • Respondentki LBTQ zgłaszały przypadki dyskryminacji m.in. z powodu heteronormatywnego podejścia do pacjentki.
  • Znacząca grupa kobiet decyduje się na wizytę u ginekologa tylko w przypadku leczenia dolegliwości. Brakuje natomiast poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i regularności w kwestii wizyt ginekologicznych. Główną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą rodzice, szkoła i prowadzona w niej (a raczej brak) edukacja seksualna.

Czytaj również: Oczekiwania kobiet wobec badań ginekologicznych

Search engine powered by ElasticSuite