Szanowni Państwo, nasz ostatnia „prasówka ze świata ginekologii na miesiąc lipiec”, cieszyła się niemałym zainteresowaniem, stąd też wracamy ze znaną formułą, by jeszcze raz przedstawić ciekawe artykuły dotyczące tematyki ginekologicznej. Wiemy jak ciężko jest Państwu zagospodarować czas na szukanie wartościowych treści zarówno w magazynach specjalistycznych jak i internecie. Dlatego kolejny raz Meringer wychodzi naprzeciw Państwa oczekiwań i „prześwietla” na wskroś specjalistyczne teksty. Miłej lektury!

1.Pani Monika Drab-Grotowska przygląda się bardzo ważnemu zagadnieniu, jakim są prawne aspekty cięcia cesarskiego w Nowym Gabinecie Ginekologicznym (nr.35). Artykuł w sposób wieloaspektowy porusza tą ważną kwestię, co pozwoli lekarzom na eliminowanie ryzyka odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej. Tekst odpowiada na tak zasadnicze pytania jak to- „w jaki sposób polskie prawo reguluje cięcie cesarskie na życzenie?” bądź „kiedy istnieją wskazania do cesarskiego cięcia”. Redaktor będący radcą prawnym (reprezentującym lekarzy w wielu procesach sądowych), kompetentnie zaspokoi Państwa głód wiedzy.

2. Na stronie internetowej www.rynekzdrowia.pl, przytaczane są wyniki badań opublikowanych na łamach wrześniowego wydania „BMC Public Health”, dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na kobiety w ciąży. Zdają się one być zaskakujące. Okazuje się bowiem, że myślenie o używaniu telefonu komórkowego w kategoriach niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka, jest zdezaktualizowane. Badacze m.in. wykazali, że dzieci urodzone przez użytkowniczki telefonów komórkowych miały 27 proc. niższe ryzyko wystąpienia trudności z formułowaniem zdań złożonych. Warto zapoznać się z artykułem (http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Ginekologia-i-poloznictwo/Uzywanie-telefonu-komorkowego-nie-szkodzi-plodowi-a-nawet-pomaga,176127,209,1.html) bo zmienia nasze dotychczasowe postrzeganie kwestii użytkowania telefonu komórkowego ciąży.

Nie taki telefon straszny jak go malują?

3. W Nowym Gabinecie Ginekologicznym (nr.35) obrodziło bardzo interesującymi publikacjami. Lekarz ginekolog Jacek Tulimowski przygląda się spożyciu jodu przez Polki będące w ciąży. Zebrane dane nie nastrajają optymistycznie, średnie spożycie tego pierwiastka chemicznego w naszym kraju wynosi około 40- mcg/dz, podczas gdy jego zalecane spożycie jest dwukrotnie wyższe! Nie należy bagatelizować niedoboru jodu, gdyż ma on m.in. wpływ na: właściwą przemianą metaboliczną i prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jak pokazuje lek. med. Jacek Tulimowski objawy niedoboru jodu, prowadzą do poważnych konsekwencji. Meringer przestrzega, nie lekceważmy ich.

4. Sporo kontrowersji wzbudziła wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, przytoczona m.in. na stronie http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,22356172,zaklad-zamkniety-dla-polek-pijacych-alkohol-w-ciazy-i-adwokat.html. Zaproponował on by kobiety będące w ciąży pijące alkohol i zażywające narkotyki, były umieszczane w zamkniętych zakładach, by chronić życie nienarodzonych. Krytycy tego pomysłu porównują zamysł Marka Michalskiego, do praktyk stosowanych w III Rzeszy. Zachęcamy by na stronie zapoznać się z całym artykułem, traktującym o tym pomyśle.

alkoholizm w ciąży

Problem izolowania ciężarnych, borykających się z alkoholizmem, dla dobra ich nienarodzonych dzieci, to trudny problem natury etycznej.

5. W najnowszym numerze magazynu „Ginekologia po dyplomie”, naszą uwagę przykuł tekst, który pomoże Pacjentkom przygotować się do porodu. Znajdziemy w nim odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować przyszłe mamy. Czy w trakcie porodu powinnam prosić o znieczulenie? Co należy zabrać ze sobą do szpitala? To tylko niektóre z zapytań pojawiających się w tekście i często zadawanych przez ciężarne. Publikacja pozwoli Ci usystematyzować posiadaną wiedzę i przekazać Pacjentkom wyczerpujące i merytoryczne rozwiązania.

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej