Przyczyny niepłodności

Zgromadzone przez pracowników Meringer dane pokazują, że w 85% regularnie współżycie par w skali roku, skutkować będzie ciążą. Pozostałe 15% wymagać będzie postawienia skutecznej diagnozy, w celu odnalezienia przyczyny zaistniałej sytuacji. Niepłodność możemy podzielić na: niemożność zajścia w ciążę oraz na brak możności donoszenia ciąży. Za zaistniały problem odpowiadać mogą plemniki czy też zaburzenia funkcjonowania jajników oraz komórki dającej początek komórce jajowej-oocytu.

Używki a płodność

Meringer ostrzega, nasze nawyki, sposób odżywiania się i poziom aktywnością fizycznej rzutują na poziomie płodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Badania wskazują iż palenie papierosów u kobiet może drastycznie zmniejszyć szansę zajścia w ciążę i to aż około 50%! Podobnie przedstawia się sytuacja u osób sięgających po miękkie narkotyki, u mężczyzn palenie marihuany wpływa niekorzystnie na proces spermatogenezy a u płci żeńskiej zmniejsza stężenie hormonu luteinizującego. Okazuje się też, iż spożywanie dużej ilości kawy przez kobiety (powyżej 5 filiżanek dziennie), zwiększyć może ryzyko poronienia.

Meringer informuje-nikotyna może niszczyć komórki jajowe.

Styl życia i jego przełożenie na problem zajścia w ciążę

Tematykę stresu, poruszaliśmy już na naszym blogu. Niemniej warto dodać, iż chroniczne napięcie nerwowe skutkuje pogorszeniem jakości nasienia u mężczyzn, wpływając też negatywnie na funkcje rozrodcze u kobiet. Otyłość i siedzący tryb życia również przyczyniają się do braku płodności. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia temperatury jąder, mowa o noszeniu ściśle przylegającej bielizny i korzystaniu z sauny. Zespół Meringer nie ma wątpliwości – ciepło szkodzi plemnikom i zmniejsza ich ilość. Niebezpieczne jest też bagatelizowanie różnych form promieniowania, w tym tego powstającego pod wpływem używania telefonów komórkowych.

Choroby wywołujące niepłodność u kobiet

Przypadłości takie jak: depresja, cukrzyca czy alergia także mogą determinować problem z zajściem w ciążę. Badania wykazały, że zaburzenia hormonalne doprowadzają do zaburzeń dojrzewania komórki jajowej. Niejednokrotnie również kobiety chore na nowotwory, które stosują terapię mają problem z rozrodem. Zagadnienie jest bardzo szerokie, a wśród potencjalnych przyczyn niepłodności na tle somatycznym, wymienia się m.in.: mięśniaki macicy czy polipy. Przy najbliższej okazji zespół Meringer omówi zagadnienie leczenia niepłodności, ale już teraz z całą stanowczością możemy stwierdzić, że właściwa diagnoza to jest skutecznym punktem wyjścia z impasu.

Polecamy interesujący artykuł z portalu NEW KIDS-CENTER, dotyczący m.in. statystyk związanych z zachodzeniem w ciążę:pobierz

 

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej