Czy wizyty pracowników Sanepidu są dla Ciebie stresujące? Nigdy nie jesteś pewien jaki aspekty funkcjonowania gabinetu będą weryfikowane? Szukasz jasnych wytycznych, które zapewnią Ci komfort psychiczny? Razem z pracownikiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przygotowaliśmy przykładowa listę wymogów, które muszą być spełnione przez gabinety ginekologiczne.

Czy Twój gabinet ginekologiczny spełnia wymogi PIS?

Na naszym blogu w przystępny sposób wprowadzaliśmy Państwa w tematykę wymagań stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kontynuujemy cykl materiałów, które pomogą zweryfikować czy gabinet spełnia stosowne wymogi. Nie bagatelizuj wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Brak przestrzegania procedur może skutkować przykrymi konsekwencjami – w tym dotkliwymi karami pieniężnymi czy nawet zamknięciem gabinetu.

Obowiązującym aktem prawnym, określającym wymogi sanitarne oraz ogólnobudowlane dla placówek świadczących usługi lecznicze jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 (Dz.U. 2012 poz. 739). Meringer uwrażliwia jednak, iż ustawa nie wyodrębnia specjalnych przepisów obowiązujących jedynie gabinety ginekologiczne, dlatego w tym przypadku stosuje się takie same wytyczne, jak przy organizacji innych placówek medycznych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna to instytucja z długą tradycją:

Zakreśl „X” pola, które spełnia Twój gabinet. W ten sposób dowiesz się, który z aspektów jego funkcjonowania należy dopracować:

Pobierz wersję do druku.

[ ] Czy nie rzadziej niż raz na pół roku dokonujesz wewnętrznej kontroli w swoim gabinecie?

[ ] Czy Twoja placówka posiada pomieszczenie higieniczno-sanitarne z bidetem, które przylega do gabinetu?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury postępowania z odpadami medycznymi?

[ ] Czy meble w Twoim gabinecie wykonane są z surowców gładkich i łatwych do utrzymania w bezwzględnej czystości?

[ ] Czy w gabinecie lekarskim jest wydzielona przestrzeń z umywalką, dozownikiem mydła w płynie, dozownikiem z płynem antyseptycznym, podajnikiem z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnikiem na zużyte ręczniki?

[ ] Czy podłogi są wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie?

[ ] Czy regularnie używasz autoklawu do sterylizacji lub korzystasz z usług firmy zewnętrznej w tym zakresie?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury mycia i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętu medycznego?

[ ] Czy Twój gabinet ginekologiczny posiada wentylację?

[ ] Czy jeśli posiadasz w gabinecie ginekologicznym klimatyzację, to co roku dokonujesz jej przeglądu?

[ ] Czy Twój materiał i sprzęt medyczny posiada datę sterylizacji i aktualną datę ważności?

[ ] Czy ściany wokół umywalek i zlewozmywaków są wykończone w sposób zabezpieczający ścianę przed zawilgoceniem?

[ ] Czy infrastruktura Twojego gabinetu jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych?

[ ] Czy prowadzony przez Ciebie gabinet do maksimum wykorzystuje dostępne światło słoneczne, a sztuczne oświetlenie wykorzystujesz tylko w ostateczności?

[ ] Czy na oknach zawieszone są rolety lub zasłony, które chronią przed wysokim stopniem nasłonecznienia?

[ ] Czy posiadasz pomieszczenie porządkowe przeznaczone na środki czystości, mopy i inny sprzęt do utrzymania czystości, ze zlewem na wysokości około 50 cm od podłogi?

[ ] Czy jesteś w posiadaniu kart przekazu odpadów medycznych?

[ ] Czy wykończenia ścian w Twoim gabinecie są odporne na detergenty i substancje chemiczne, które są składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń?

[ ] Czy masz podpisaną umowę na odbiór odpadów medycznych?

[ ] Czy przechowujesz przez okres minimum 5 lat dokumentacje (zarówno kart, jak i dokumentów ewidencji) dotyczącą odpadów medycznych?

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie całego tekstu, lub jego fragmentów, wymaga podania źródła.

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej