Wpływ żelu nawilżającego na komfort pacjentek w trakcie wziernikowania pochwy

Wpływ żelu nawilżającego na komfort pacjentek w trakcie wziernikowania pochwy

W roku 2012 zostały opublikowane wyniki badania, którego celem było zestawienie skuteczności żelu nawilżającego w porównaniu ze zwilżeniem wodą w zmniejszaniu bolesności odczuwanej przez pacjentki przy wprowadzaniu wziernika dopochwowego. Wyniki dają odpowiedź na to jak w prosty sposób poprawić komfort pacjentki podczas badania z wykorzystaniem wziernika.

Randomizowane badanie autorstwa dr D. Ashley i dr Georgine Lamvu zostało przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii Florida Hospital w okresie od lutego do lipca 2011 na grupie kobiet nieciężarnych w wieku 18-50 lat. Pacjentki zostały zaślepione, a badanie ginekologiczne zostało przeprowadzone przy użyciu wziernika ginekologicznego w rozmiarze M, po zwilżeniu obu jego łyżek odpowiednio 0,3 ml żelu nawilżającego lub 3 ml wody.

Bezpośrednio po wprowadzeniu wziernika, pacjentki oceniały nasilenie bólu przy użyciu 10 cm wizualnej skali analogowej (VAS).

Wszystkie pacjentki uczestniczyły w badaniu dobrowolnie, a za udział nie przewidziano wynagrodzenia.

Zobacz również ?? Opieka ginekologiczna z perspektywy Pacjentek – wyniki badań

W celu uniknięcia włączenia do badania pacjentek, których schorzenia mogą zmieniać percepcję bólu podczas wprowadzania wziernika, w kwalifikacji wyłączono pacjentki w okresie menopauzy, ciężarne oraz w okresie połogu (6 tyg. od porodu), pacjentki z dyspaurenią, zapaleniem pochwy, bolesnością sromu lub zmianami w obrębie sromu, a także pacjentki zgłaszające się do zabiegów w obrębie sromu, pochwy lub macicy. Ponadto, wyłączone z badania zostały pacjentki nie władające płynnie językiem angielskim oraz pacjentki, które nie współżyły.

Kolejnym krokiem było przyporządkowanie do badania po zastosowaniu żelu nawilżającego lub wody, w schemacie generowanej komputerowo randomizacji blokowej, w blokach 4-elementowych.

Badanie przy użyciu wziernika u wszystkich pacjentek wykonywała jedna badaczka (D.A.H), aby poprzez zmniejszenie liczby badaczy zminimalizować zmienność uzyskiwanych wyników.

Do badania wykorzystano dwułyżkowy wziernik dopochwowy o szerokości końcówki 3 cm z zamontowanym w podstawie oświetleniem halogenowym.

Przed badaniem przygotowano próbki wody i żelu w jednakowych 3 ml strzykawkach i przechowywano w temperaturze pokojowej.

W przypadku pacjentek zrandomizowanych do zastosowania żelu, asystentka umieszczała na końcówce dystalnej wziernika 0,3 ml jałowego żelu nawilżającego. Ilość tę wybrano, ponieważ pokrywa okrąg o średnicy 1 cm wyryty w górnej łyżce wziernika przez producenta, co stanowi dla lekarzy wygodną metodę standaryzacji ilości lubrykantu używanego do badania.

Zastosowany żel zawierał hypromelozę, tlenek propylenu, glikol propylenowy i wodę. Nie zawierał natomiast karbomerów, ani karbopolu, które mogą zmieniać wynik cytologii płynnej.\

W przypadku pacjentek zrandomizowanych do zastosowania wody, górna i dolna łyżka wziernika były zwilżane 3ml wody, wcześniej przygotowanej w strzykawce i przechowywanej w temperaturze pokojowej.

Wziernik był wprowadzany w taki sam sposób, jak w przypadku zastosowania żelu.

Każdą z uczestniczek badania poproszono o zaznaczenie pojedynczą pionową kreską na 10 centymetrowej wizualnej skali analogowej (VAS) poziomu bólu odczuwanego w momencie wprowadzania wziernika, bezpośrednio po rozchyleniu jego łyżek do trzeciego wcięcia na śrubie do regulacji.

Wyjaśniono, że 0 oznacza “brak bólu”, a 10 “najsilniejszy ból, jaki można sobie wyobrazić”.

W trakcie badania korzystano z wizualnej skali analogowej (VAS), ponieważ jest to walidowany, rzetelny instrument badawczy stosowany do oceny natężenia dolegliwości bólowych.

Wyniki

Istotne statystycznie, niższe średnie natężenie bólu stwierdzono w grupie badanej po użyciu żelu (1,41) w porównaniu z pacjentkami badanymi po zwilżeniu wziernika wodą (2,15). Wynik 0 w skali VAS zaznaczyło 33,9% pacjentek badanych po użyciu żelu i 10% pacjentek badanych po zwilżeniu wziernika wodą (P=.002).

?? Zapoznaj się z naszą ofertę żeli nawilżających do wzierników

Choć ani schemat badania, ani jego moc nie służyły ustaleniu, czy zastosowanie żelu bądź wody zmienia wiarygodność wyniku badania cytologicznego, to zaobserwowano, iż żadna z 35 pacjentek badanych po zastosowaniu żelu, ani spośród 28 pacjentek badanych po zwilżeniu wziernika wodą nie miała nieprawidłowego wyniku cytologii (badanie wykonywano przy użyciu zestawu do cytologii płynnej).

Badania

Dyskusja

Uzyskane wyniki wskazują, iż zastosowanie żelu nawilżającego przy wprowadzaniu wziernika dopochwowego znacznie obniża odczuwany ból w porównaniu z zastosowaniem wody jako lubrykantu.

Średnią różnice rzędu 0,9 cm w skali VAS uznano za istotną statystycznie, gdyż wcześniejsze badania sugerowały, że jest to wartość istotna statystycznie w ocenie przy użyciu wizualnej skali analogowej.

Autorzy badania uznali, że uzyskany przez nich wynik znacznego obniżenia dolegliwości bólowych ocenianych w skali VAS oraz fakt, że przeszło 1/3 pacjentek w grupie badanej po zastosowaniu żelu nie zgłaszała żadnych dolegliwości (w drugiej grupie było to zaledwie 10%), sugerują, iż żel nawilżający stanowi wartościową metodę zmniejszenia dyskomfortu pacjentek w trakcie badania ginekologicznego.

Istnieje kilka badań randomizowanych, w których stwierdzono, iż zastosowanie lubrykantu nie wpływa na wiarygodność wyników badania cytologicznego. Choć celem opisywanego badania nie była ocena skuteczności żelu na wiarygodność wyników testu Papanicolau, optymistycznie jawi się fakt niestwierdzenia niesatysfakcjonujących wyników w żadnej z 73 pacjentek poddanych temu badaniu.

Wielu lekarzy zwilża wziernik wodą, co jest dla pacjentki mniej komfortowe niż zastosowanie żelu nawilżającego. Niektóre pacjentki mogą obawiać się badania z użyciem wziernika ginekologicznego, gdyż boją się bólu, co stanowi przeszkodę w regularnym wykonywaniu badań cytologicznych oraz przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Przeprowadzenie badania w możliwie najdelikatniejszy sposób stanowi według autorów badania część odpowiedzialności lekarzy wobec pacjentek. Nieprzyjemne doznania podczas badania mogą wpłynąć na niechęć pacjentek do odbywania regularnych wizyt, które są jednak bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki.

Stosowanie lubrykantów do wzierników może temu zniechęceniu zapobiec, poprzez zmniejszenie bólu podczas badania.

?? Zapoznaj się z naszą ofertę żeli nawilżających do wzierników

 

Search engine powered by ElasticSuite