Zastosowanie histerosalpingografii oraz sonohisterosalpingografii w pracy ginekologa

HSG to badanie rentgenowskie, które ma na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów. Jest ono przede wszystkim używane w kontekście diagnozowania niepłodności, oraz leczenia anomalii jajowodów i macicy. Całe badanie HSG, na co pracownicy Meringer zwracają szczególną uwagę, odbywa się w pracowni rentgenowskiej. Inaczej ma się sytuacja z wykorzystaniem ultrasonograficznej histerosalpingografii, która jest mniej inwazyjna metodą i nie dotyczącą jej obostrzenia przeprowadzania zabiegu w pracowni rentgenowskiej.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia badania

W badaniu wykorzystuje się kateter do HSG/SHSG, sprawdzający drożność narządów rodnych oraz wykrywający wszelkie zmiany w tych narządach. Umożliwi on sprawdzenie budowy i kształtu jamy macicy, pozwoli sprawdzić stan błon śluzowych czy przysłuży się wykryciu guzów, polipów, niewydolności macicy czy gruźlicy macicy. Meringer informuje, iż badanie pozwoli zidentyfikować powody niedrożności jajowodów, takie jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, ciąża pozamaciczna, zamknięcie światła jajowodów bądź endometrioza, mogąca doprowadzić do niepłodności.

Zalecenia dla Pacjentki przed badaniem

Aby badanie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, należy pamiętać o przekazaniu pacjentce zaleceń. Meringer przekazuje, iż przed badaniem powinniśmy zastosować lewatywę, dodatkowo nie spożywając na około 6 godzin przed wizytą u ginekologa, żadnych pokarmów. Należy pamiętać, aby odbyło się ono w pierwszej fazie cyklu. Istnieje również przeciwwskazanie przeprowadzania histerosalpingografii, gdy występuje krwawienie z pochwy. Zespół Meringer sygnalizuje, że chociaż samo badanie trwa 20 minut, lekarz powinien obserwować Pacjentkę po jego zakończeniu przez okres dwóch godzin.

Ewentualne skutki uboczne

Pracownicy firmy Meringer, ostrzegają by nie prowadzić pojazdów mechanicznych po HSG, dobrym posunięciem jest natomiast sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe aby zminimalizować dyskomfort. Zespół Meringer uwrażliwia, iż Pacjentki mające wykonywane HSG mogą być uczulone są na płyn kontrastujący, przy czym użycie kontrastu celulozowego lub soli fizjologicznej, nie grozi powikłaniami wywołanymi uczuleniem. Co więcej czasem płyn kontrastujący podawany w trackie zabiegu ułatwia kobietom zajście w ciążę, co ma związek z przeczyszczeniem jajowodów.

Zachęcamy do zapoznania się ze sposobem zastosowania katetera do HSG SHSG Bioteque America:pobierz

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej