Jak zmniejszyć poziom stresu pacjentek, w trakcie wizyty u ginekologa

Przeprowadzając badania ginekologiczne, należy sobie uświadomić, że doświadczenie to dla dużej ilości kobiet nie należy do przyjemnych. Nie powinno to wszakże dziwić, z czego Meringer doskonale sobie zdaje sobie sprawę. Czujemy wszakże dyskomfort w sytuacji gdy ktoś ingeruje w intymną sferę naszego życia. Odczuwanie wstydu nie jest niczym zaskakującym, od najmłodszych lat jesteśmy uczeni by nagość była zarezerwowana jedynie dla naszego partnera. Rozbieranie się przed obcą osobą stanowi zaś sytuację generującą napięcie. Jak zmniejszyć poziom stresu pacjentek, w trakcie wizyty u ginekologa?

Zalecenie w trakcie wywiadu lekarskiego

Rolą lekarza jest więc stworzenie atmosfery, która pozwoli poczuć się pacjentce swobodnie. Z kobietą powinniśmy rozmawiać w sposób życzliwy i otwarty. Znajomość podstawowej wiedzy z zakresu psychologii i komunikowania, przysłuży się w budowaniu satysfakcjonujących relacji. Należy unikać pytań, które wprawiłyby pacjentkę w zakłopotanie. Daleko idącym nietaktem będzie dopytywanie o szczegóły dotyczące preferencji seksualnych czy komentowanie w żartobliwy sposób wyglądu miejsc intymnych. Niemniej należy uświadomić kobietę, iż niekiedy poruszanie zagadnień związanych z życiem płciowym jest istotne, pomoże bowiem w ustaleniu prawidłowej diagnozy.

Źródło: K. Szymoniak, Oczekiwania kobiet wobec badań ginekologicznych, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, Szczecin 2014, s.52-59

Pierwsza wizyta u ginekologa

Kobietom stosunkowo często odwiedzającym ginekologa, łatwiej jest przywyknąć do warunków w jakich odbywa się badanie. Wizyta u specjalisty stresogenna jest głównie dla nastolatek, które niejednokrotnie przekładają termin wizyty, nawet gdy szybka konsultacja byłaby wskazana. Prowadzenie więc edukacji w tej grupie wiekowej (wraz z włączeniem w ten proces matek), uświadomi przyszłe pacjentki, do jakich negatywnych konsekwencji może doprowadzić bagatelizowanie zagadnień spraw związanych ze zdrowiem. Nie istnieje również przeciwwskazanie by w gabinecie wraz z młodą kobietą w trakcie badania znajdowała się bliska dla niej osoba, co zminimalizuje stres.

Optymalne i tanie rozwiązanie zmniejszające stres

Lekarz by zredukować wstyd wśród pacjentek, skorzystać może z odzieży jednorazowej, która znacząco przyczyni się do zwiększenia komfortu i przyśpieszy przełamywanie barier. Spódniczki ginekologiczne w ofercie sklepu Meringer, skutecznie spełniają swoją rolę, będąc produktem chętnie wykorzystywanym przez lekarzy. Różnorodna kolorystyka, przyjemna dla skóry faktura i uniwersalny rozmiar, to niebywałe atuty typu odzienia, które przyczyni się do wytworzenia bezstresowej atmosfery w gabinecie.

Doświadczenie stresu w trakcie badania, a wybór lekarza

Wg badań TNS OBOP, oprócz dużego doświadczenia zawodowego, jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór lekarza ginekologa jest umiejętność stworzenia odpowiedniej, bezstresowej atmosfery podczas wizyty. Aż 32% Pacjentek biorących udział w przeprowadzanym badaniu uznało tą kwestię za istotną. Należy więc utrzymywać podmiotowe relacje z pacjentami, oparte na szacunku i tolerancji. Brak obaw przed wizytą u ginekologa zagwarantuje skuteczną profilaktykę, w niwelowaniu zagrożeń, takich jak rak szyjki macicy czy piersi.

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej