Jakie środki ochrony osobistej należy zapewnić oraz jakie procedury wdrożyć, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i Pacjentkom?

Obowiązującym aktem prawnym, określającym wymogi sanitarne oraz ogólnobudowlane dla placówek świadczących usługi lecznicze jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 (Dz.U. 2012 poz. 739). Sprawdź czy spełniasz wymogi sanitarne dla gabinetu ginekologicznego.

Obecnie, zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, wszyscy w gabinecie powinni zakrywać usta i nos, zachować bezpieczną odległość, używać rękawice o odpowiedniej przepuszczalności oraz zdezynfekować powierzchnię dłoni.

Rękawice medyczne

Rękawice medyczne oznaczone są  znakiem CE i są wyprodukowane zgodnie z normą EN 455. Rękawice posiadają odpowiedni współczynnik przepuszczalności AQL i zostały poddane badaniom oceny biologicznej, właściwości fizycznych oraz okresu trwałości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym zakładaniu i ściąganiu rękawic medycznych? Wejdź na nasz kanał YouTube

Na naszym sklepie WWW kupisz także rękawice medyczne

Maseczki medyczne

Warto wybrać certyfikowane maseczki medyczne. Specjalistyczne jednorazowe maski chirurgiczne posiadają 3 warstwy ochrony, należy je wymieniać po każdej  Pacjentce. Maski z filtrem należy używać dopóki filtr zapewnia skuteczne działanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o maskach ochronnych? Chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym zakładaniu i ściąganiu masek medycznych? Wejdź na nasz kanał YouTube

Chcesz zakupić maseczki medyczne? Wejdź na nasz sklep i kup

Dezynfekcja rąk i powierzchni

Preparaty do dezynfekcji powinny być zakwalifikowane do grupy wyrobów medycznych. Gabinet powinien być wyposażony w środki do dezynfekcji dłoni, dezynfekcji powierzchni oraz narzędzi. Należy zdezynfekować całe stanowisko po zakończonej wizycie oraz zapewnić środki dezynfekujące Pacjentkom. Najlepiej wybierać środki o szerokim spektrum, niwelując ryzyko potencjalnych zagrożeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce Wejdź na nasz kanał YouTube

Chcesz zakupić środki do dezynfekcji rąk i powierzchni? Sprawdź szeroką ofertę: klik 

The prevention of coronavirus when shopping – the use of a medical mask and gloves, wash hands, disinfection of trolley handles, maintaining a social distance. Vector illustration

Jednorazowe ręczniki i podkłady

Gabinet warto zaopatrzyć w jednorazowe ręczniki i zaprzestać korzystania z suszarek elektrycznych, aby zmniejszyć ryzyko przemieszczania się drobnoustrojów. Po wizycie każdej Pacjentki standardowo należy wymienić podkład ochronny na nowy.

Powierzchnia gabinetu ginekologicznego

Rozporządzenie nie określa minimalnej powierzchni pomieszczenia przeznaczonego na gabinet diagnostyczno-zabiegowy. Istotne jest, by lokal zapewniał ergonomię stanowiska pracy i umożliwiał zamontowanie oraz sprawne korzystanie z niezbędnego wyposażenia gabinetu (art. 16  ww. ustawy). Ponadto, ustawa umożliwia założenie gabinetu lekarskiego w prywatnym mieszkaniu, o ile pomieszczenie będzie funkcjonować niezależnie od pozostałych pomieszczeń użytkowanych przez mieszkańców lokalu (art. 14, ust. 3). W czasie pandemii najważniejsze jest zachowanie 2 metrów odległości zawsze, kiedy jest to tylko możliwe, między nami a Pacjentką oraz między Pacjentkami.

Na co zwrócić uwagę przy adaptacji gabinetu ginekologicznego?

Z uwagi na konieczność zachowania aseptycznych warunków otoczenia, materiały użyte do wykończenia podłóg oraz łączenia ścian z podłogami powinny umożliwiać łatwe umycie i dezynfekcję (art. 29). Zwykle w gabinetach lekarskich stosuje się gładkie płytki podłogowe i wykładziny elastyczne z PVC, linoleum i syntetycznego kauczuku. Należy wybierać okładziny o niskiej nasiąkliwości, łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie agresywnych środków czyszczących. Ze względów higienicznych do wykończenia ścian warto stosować specjalne farby zmywalne, płytki ceramiczne oraz okładziny laminowane, np. tapety.

Artykuł 27 wskazuje na konieczność użycia mebli przystosowanych do mycia i dezynfekcji. Wszelkie krzesła, fotele, regały, biurka, szafki oraz inne sprzęty powinny mieć gładką i wytrzymałą powierzchnię, której nie zaszkodzi mycie i odkażanie silnymi detergentami.

W gabinecie lekarskim należy wydzielić przestrzeń z umywalką, dozownikiem mydła w płynie, dozownikiem z płynem odkażającym, podajnikiem z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnikiem na zużyte ręczniki (art. 36 ust.1).

Gabinet ginekologiczny powinien zapewniać pacjentkom dyskrecję, a także gwarantować możliwość swobodnego przygotowania się do badania. W związku z tym ustawa nakazuje wyposażenie placówki w pomieszczenie higieniczno-sanitarne z bidetem, które będzie przylegać do gabinetu. Jeśli działalność wykonywana jest w lokalu mieszkalnym, łazienka dla pacjentek nie musi być połączona z gabinetem.Chcesz zakupić środki ochrony osobistej? Sprawdź: klik

  • Zamówienia złożone nawet do 17:00 wysyłamy tego samego dnia
  • Konsultant Medyczny, który zaopiekuje się Twoim zamówieniem
  • Największy wybór produktów w 1 miejscu – oszczędzasz czas na szukanie wszystkich potrzebnych produktów
  • 99% produktów dostępnych od ręki – nie czekasz na domówienia
  • Elastyczne formy płatności – wszystko możemy uzgodnić
  • Darmowe materiały marketingowe dla stałych Klientów
Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!