Wysokie zanieczyszczenie środowiska jest niestety faktem. Wiąże się to głównie ze stosowaniem różnego rodzaju chemikaliów w nawozach oraz szkodliwych substancji wykorzystywanych w masowej produkcji.

Ftalany to niebezpieczne związki, które można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku. Dlaczego należy na nie uważać i jakie negatywne skutki mogą się z nimi wiązać?

Roczna produkcja ftalanów na świecie to ok. 8 miliardów kilogramów, z czego aż 60% jest stosowanych do zmiękczania plastiku. Ponadto, związki te możemy znaleźć również w m.in. w jedzeniu pakowanym w folie oraz silnie przetworzonym, perfumach, dezodorantach, czy np. odświeżaczach powietrza [źródło]

Siedmiolatki, których matki w czasie ciąży oddychały powietrzem silnie zanieczyszczonym ftalanami, mają IQ niższe o około siedem punktów od tych rówieśników, których matki oddychały powietrzem relatywnie czystszym. Siedem punktów w skali IQ to bardzo dużo, taka różnica może zaważyć na późniejszych osiągnięciach w szkole i sukcesach w pracy zawodowej [źródło]

Substancje takie jak ftalany mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego ciała, ale również dla kolejnych pokoleń, ze względu na negatywny wpływ na możliwości rozrodcze. [źródło]

 

Zobacz również: Jak unikać alergii skórnych spowodowanych przez rękawice medyczne?

 

Z ftalanami możemy mieć kontakt nie tylko w domu, gdzie substancje te mogą znajdować się m.in. w:

  1. Pojemnikach do przechowywania żywności,
  2. Butelkach do karmienia niemowląt,
  3. Zastawie stołowej (talerzach i kubkach),
  4. Żywności pakowanej w plastikowe pojemniki,
  5. Żywności i napojach w puszkach.

 

Ftalany mogą również znajdować się w narzędziach medycznych, takich jak wzierniki ginekologiczne. Może to stwarzać zagrożenie dla ginekologów oraz pacjentek narażonych na kontakt ze szkodliwymi substancjami zawartymi w tworzywie, z którego wyprodukowany jest wziernik.

Czy jest jakaś alternatywa do wzierników ginekologicznych z ftalanami?

Oczywiście istnieją również wzierniki niezawierające ftalanów, jak np. Wzierniki Ginekologiczne Invisio i Wzierniki Standard. Wszystkie wzierniki dostępne w ofercie Sklepu Meringer są wolne od szkodliwych ftalanów, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla pacjentek, jak i dla lekarzy.

Co zrobić, by zminimalizować codzienny kontakt z ftalanami?

  1. Zmniejsz ilość jedzenia i napojów  przechowywanych w puszkach,
  2. Ogranicz spożywanie jedzenia do podgrzewania w mikrofalówce,
  3. Używaj częściej szklanych pojemników, porcelany i stali nierdzewnej,
  4. Zwracaj uwagę na informacje na opakowaniach produktów.

 

 Czy słyszałaś/eś wcześniej o szkodliwości ftalanów?  TAK  NIE
 Czy sprawdzasz informacje o zawartości ftalanów w kupowanych przez Ciebie produktach?  TAK  NIE
 Czy używasz w swoim gabinecie wzierników BEZ ftalanów?  TAK  NIE

 

Jeśli chcesz zastosować w swoim gabinecie wzierniki bez ftalanów, to zapoznaj się z naszą ofertą wzierników ginekologicznych na www.sklep.meringer.pl lub zadzwoń: 62 501 35 50.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!