W związku z dynamicznymi zmianami i nową sytuacją, w której Wszyscy się znajdujemy postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań związanych z użytkowaniem masek ochronnych. Mimo zniesienia obowiązkowego zakrywania ust oraz oczu nadal warto zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że liczba zachorowań ciągle wzrasta, a leku na wirusa nie wynaleziono.

Czy maska ochronna rzeczywiście chroni Nas przed Covid-19?

Najważniejszym zadaniem maski, według ekspertów, jest zmniejszenie ryzyka zainfekowania innych przez osobę chorą. Możemy przechodzić zakażenie bezobjawowo i nieświadomie roznosić wirusa w Naszym otoczeniu, dzięki masce minimalizujemy to ryzyko. Nie ma jednak dowodów potwierdzających skuteczność działania maseczek w przypadku osób zdrowych.

Czym ryzykujesz? Będąc nieświadomym nosicielem możesz zarażać wszystkie napotkane osoby, bezwiednie przebywające w Twoim towarzystwie.

Czy jeśli zachowam odległość 1,5m to jestem bezpieczny bez założonej maseczki?

Zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia należy zachować odległość 1-2 metrów od innych osób, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Pamiętajmy jednak, iż zazwyczaj w budynkach wielkopowierzchniowych, takie jak sklepy czy biura, używana jest klimatyzacja, która wspomaga roznoszenie bakterii i wirusów na większe odległości, wtedy brak maseczki zwiększa ryzyko infekcji.

Co jeśli idę pustym chodnikiem?

Media donoszą o eksperymencie naukowym, w którym to rozpylone cząsteczki wirusa unosiły się w powietrzu nawet do 70 min. W realnym warunkach wirus przenosi się poprzez kropelki śliny, które są stosunkowo ciężkie i opadają szybko na powierzchnię. Nie potwierdzono naukowo dotychczas ile dokładnie minut cząsteczki utrzymują się w powietrzu, więc dla własnego bezpieczeństwa warto przemieszczać się w założonej maseczce, nawet jeśli przebywamy sami.

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

Instrukcja zakładania masek opublikowana przez WHO:

W pierwszej kolejności należy pamiętać o dokładnym myciu i dezynfekcji rąk. Następnie przykładamy maseczkę do twarzy w okolicy nosa i ust tak, aby nie tworzyły się szczeliny między maską a twarzą. Nie dotykaj maseczki w trakcie noszenia, jeśli jednak się to zdarzy zadbaj o dokładne zdezynfekowanie rąk. Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć gumkę i po kolei zdejmij każde łączenie, ponownie zadbaj o czystość swoich dłoni.

Instrukcja dostępna również w formie krótkiego filmu instruktażowego na naszym kanale YouTube

Czy maseczka ochronna jest maską wielorazową?

W tym przypadku wszystko zależy od wykonania. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe. Maseczki ochronne jednorazowe wykonane są zazwyczaj z włókniny polipropylenowej, tworzone są z trzech warstw, które filtrują powietrze aż w 98%. W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr – co 28 dni lub częściej. Zgodnie z normą PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski wielorazowe o trzech klasach: FFP1, FFP2i FFP3.

Czy maseczki uszyte przeze mnie chronią tak samo jak specjalistyczne maski ochronne?

Skuteczność maseczki zależy od materiału, z którego została wykonana. Najbardziej skuteczne okazały się maski wykonane z worka do odkurzacza, ręczników łazienkowych, wielorazowych ścierek kuchennych czy bluzek wykonanych z bawełny. Ważna jest również ilość warstw, zdecydowanie 3 warstwy chronią lepiej niżeli 1. Należy jednak podkreślić, że specjalistyczne maseczki ochronne gwarantowały 3-krotnie wyższą skuteczność.

Czy można prać maseczki?

Zaleca się korzystanie z masek jednorazowo, jednak jeśli chcemy użytkować z maseczki kilkukrotnie należy je wyprać bądź wygotować po użytkowaniu. Aby dokładnie oczyścić maskę powinniśmy wyprać ja w temp. 60% minimum przez 45 min. Jeśli maseczka jest klejona bądź zgrzewana, może rozkleić się podczas prania. Maseczki szyte zachowują dobrą jakość do 5 cykli praniaMaseczki powinniśmy prać oddzielnie, z założonymi rękawiczkami ochronnymi zachowując przy tym szczególną ostrożność. Po wysuszeniu maseczki należy wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Co robię z maseczką po zużyciu?

W przypadku utylizacji masek należy przede wszystkim rozróżnić te, które były noszone przez osoby zdrowe oraz przez osoby chore. Maseczki założone przez osobę zdrową należy wyrzucić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Maseczki noszone przez osoby chore po wykorzystaniu należy wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne. Jeśli chory pozostaje w kwarantannie domowej najlepiej skontaktować się z urzędem miasta i gminy co do procedur odbioru odpadów z kwarantanny. Sanepid zaleca jednak zabezpieczenie odpadów z kwarantanny w 2 worki oraz odczekanie 72h od ich zamknięcia, po czym wyrzucenie do pojemników na odpady zmieszane.

Czy zarost na twarzy wpływa na działanie maski?

Amerykańscy naukowcy wytypowali jedynie kilka typów męskich zarostów, które nie powodują rozszczelnienia się maski. Długie włosy przebijają się przez strukturę maseczki, tworząc małe otwory przez które bez problemu przedostaną się bakterie czy wirusy. Warto więc dbać o to, by regularnie przycinać Swój zarost, gdyż nawet kilkudniowy zarost na całej twarzy nie jest rekomendowany przez CDC.

Czy mogę współdzielić maskę ochronną z najbliższymi, z którymi mieszkam?

Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zutylizowanie bądź oczyszczenie maski każdorazowo po jej zużyciu. Maski poddane sterylizacji, dezynfekcji czy wyparzeniu będą wolne od bakterii i wirusów, teoretycznie więc może zostać wtedy założona przez innego członka rodziny. Najbezpieczniej jednak zaopatrzyć w maski każdego członka rodziny i korzystać z nich indywidualnie.

Mamy nadzieje, że nie pozostawia wątpliwości, jak ważne jest osłanianie ust i nosa w czasie panującej epidemii. Każda ochrona jest lepsza, niż żadna, tak jak każda maseczka zapewnia skuteczniejszą ochronę niż jej brak. Nie rezygnujmy z noszenia masek.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!