Jak prawidłowo dobrać rozmiar pessara?

Jak prawidłowo dobrać rozmiar pessara?

Tekst przeczytasz w 4 minuty

Dzięki artykułowi dowiesz się:

  1. Dlaczego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru dla pacjentki
  2. jakie są rodzaje pessarów i w jakich występują rozmiarach
  3. jakie są kryteria przy doborze pessara położniczego
  4. jaki rozmiar pessara pierścieniowego odpowiada pessarowi kostkowemu
  5. jak dopasować rozmiar pessara
  6. co zrobić w przypadku źle dobranego rozmiaru.

Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru pessara – dlaczego jest tak ważne?

Wiadomo, że dobór prawidłowego rozmiaru pessara jest kwestią bardzo ważną i zapewne niełatwą. Budowa anatomiczna każdej pacjentki jest inna, a oprócz niej wpływ na wybór rozmiaru ma też wiele czynników, m.in. ilość porodów. Aby zaoszczędzić czas swój oraz pacjentki najlepiej byłoby od razu trafić w dziesiątkę i dopasować pessar bezbłędnie. Źle dobrany rozmiar to nie tylko strata czasu, ale także stres i dyskomfort pacjentki. Dlatego wychodzimy naprzeciw z pomocą i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze pessara. Prawidłowo dobrany i założony sprawia, że praktycznie od razu pacjentka może poczuć ulgę i poprawę komfortu życia. Z artykułu dowiesz się też jakie rozwiązanie, dostępne tylko u nas, można wykorzystać w przypadku ewentualnego niepowodzenia.

Skala POP-Q

Istnieje kilka rodzajów podziałów obniżenia narządów miednicy. Najbardziej precyzyjnym jest skala POP-Q (Pelvic Organ Prolapse-Qualification). Zgodnie z nią obniżenie narządów można podzielić na 5 stopni.  Skala pozwala klinicznie zdiagnozować, jak daleko doszło do obniżenia.

Przy znacznym obniżeniu narządów rodnych (stopień 3 i 4) stosuje się pessar grzybkowy, gdyż najbardziej solidnie przytrzymuje wypadające narządy.

Mnogość rozmiarów i rodzajów

W zależności od rodzaju pessary występują w wielu rozmiarach.

Pessar położniczy Dr. Arabin jest dostępny w aż 13 rozmiarach. Do wyboru są 4 wysokości oraz 2 średnice wewnętrzne i 2 średnice zewnętrzne.

Pessar kostkowy Calmona, który sprawdza się w leczeniu nietrzymania moczu oraz wypadania narządów rodnych występuje w 6 rozmiarach – od 25 mm do 45 mm.

Największym wyborem rozmiarów charakteryzuje się pessar krążkowy Portia, który ma podobne zastosowanie jak pessar Calmona – występuje w aż 16 wariantach, od 50 mm do 100 mm. Najczęściej wybierane wielkości to te w zakresie 65-80 mm.

Określenie rozmiaru może bardzo ułatwić przewodnik po rozmiarach pessarów krążkowych Portia. Składa się z 23 obustronnie powlekanych folią kart, co pozwala zachować czystość. Dzięki temu, że zawiera ilustracje krążków w rozmiarze rzeczywistym, łatwiej jest dopasować rozmiar. Dodatkowo zawiera skrót przydatnych informacji dotyczących stosowania pessarów.

Pozostałe pessary (talerzowe, cewkowe, grzybkowe, kołnierzowe, pierścieniowe) występują w 6-10 wariantach wielkości.

Kryteria ważne przy wyborze pessara położniczego

Dobierając pessar dla pacjentki z niewydolnością szyjki macicy należy wziąć pod uwagę, czy jest to jej pierwsza ciąża, czy jest ona pojedyncza, czy bliźniacza oraz który to trymestr. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kształt niewydolności szyjki.

Jaki rozmiar pessara pierścieniowego odpowiada pessarowi kostkowemu?

Dla ułatwienia wyboru rozmiaru pessara kostkowego można wspomóc się poniższą tabelą, jednak ostatecznie rozmiar należy dobrać indywidualnie.

 

Jak dopasować rozmiar?

Przy dolegliwościach obniżania i wypadania bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie pessara, aby efekt terapeutyczny był jak najlepszy i żeby pacjentka nie odczuwała dyskomfortu w trakcie pessaroterapii. Wstępne określenie rozmiaru wykonywane jest podczas badania ginekologicznego. Należy odmierzyć długość odcinka pomiędzy sklepieniem tylnym a spojeniem łonowym oraz ocenić napięcie mięśni dna miednicy i siłę ich podparcia.

Wielkość pessara określa się na podstawie oceny szerokości pochwy poprzez rozszerzenie dwóch badających palców w sklepieniu pochwy i określenie odległości między nimi. Pomiar odcinka między sklepieniem tylnym a spojeniem łonowym rozpoczynamy od umieszczenia palca serdecznego w sklepieniu tylnym, a następnie umieszczeniu palca wskazującego tuż za sklepieniem łonowym. Odległość między dwoma palcami używana jest jako punkt odniesienia w doborze rozmiaru pessara. Następnie palce należy wysunąć z pochwy, zachowując wymierzoną odległość. Przewodnik po rozmiarach Portia znacznie ułatwi dopasowanie pessara. Wysunięte palce wystarczy przyłożyć do próbnika i sprawdzić rozmiar.

Co zrobić w przypadku źle dobranego rozmiaru? Gwarancja satysfakcji – 0% ryzyka

Jeśli mimo staranności doboru, rozmiar okazał się nieprawidłowy, to nic straconego! Dostępna tylko  u nas Gwarancja Satysfakcji dla pessarów CalmonaPortia oraz Dr. Arabin pozwala wymienić pessar na właściwy bez odsyłania go. Wystarczy razem z pessarem zakupić gwarancję w cenie jedynie 10%  wartości pessara. Jeśli rozmiar okaże się nieprawidłowy, trzeba skontaktować się z infolinią, a nasi konsultanci udzielą dalszych informacji.

To tylko jeden telefon na infolinię pod numer 62 332 00 00! Skontaktuj się z nami do godziny 19.00, a pessar w odpowiednim rozmiarze wyślemy tego samego dnia. 

Źródła:
https://pessar.pl
http://www.fitfemina.pl/skala-pop-q-przy-obnizeniu-narzadow-miednicy-mniejszej/

Search engine powered by ElasticSuite