Rękawiczki jednorazowe dla alergików - jakie wybrać?

Rękawiczki jednorazowe dla alergików - jakie wybrać?

Wśród pracowników służby zdrowia częstym problemem jest występowanie alergii skórnych związanych z niebezpiecznymi dla skóry związkami chemicznymi, takimi jak tiomoczniki, tiazole i tiuramy (łącznie zidentyfikowano ok. 3700 tego typu niebezpiecznych substancji). Związki te przyspieszają wulkanizację gumy ubraniowej, co przyczynia się do powstania reakcji alergicznych.

Uczulenie na rękawiczki – jakie substancje powodują alergię?

Pracownicy służby zdrowia należą do grupy wysokiego ryzyka występowania alergii skórnych ze względu na częste używanie rękawic medycznych. Badania przeprowadzone w Niemczech dowiodły, że rękawice ochronne są przyczyną aż 84% reakcji alergicznych związanych z wykonywanym zawodem i 28% pozazawodowych.

Ponadto, ustalono, iż guma rękawic medycznych silniej wpływa na występowanie reakcji alergicznych, niż jest to w przypadku rękawic gospodarczych. Dotkliwość tych alergii jest szczególnie znacząca ze względu na to, że mogą one ograniczać zdolność do wykonywania pracy przez lekarzy. Poniżej przedstawiamy niebezpieczne związki chemiczne, które mogą szkodzić skórze.

 Tiuramy Przyspieszacze wulkanizacji gumy naturalnej i sztucznej, fungicydy (środki grzybobójcze) w rolnictwie i jako dodatki do chłodziw, składnik preparatów farmakologicznych do leczenia uzależnienia od alkoholu Pracownicy przemysłu gumowego, rolnicy, personel medyczny, kierowcy, mechanicy, ślusarze
 Tiazole  Przyspieszacze wulkanizacji gumy ubraniowej, bieliźnianej i obuwiowej, akcesoria medyczne, kondomy, sprzęt pływacki, fungicydy Personel medyczny, rolnicy, obróbka metali skrawaniem
 Tiomoczniki  Akceleratory i stabilizatory gumy naturalnej i sztucznej, Obecne są w odzieży płetwonurków, goglach, ochraniaczach kolan, rękawicach, wyrobach z tworzyw PCV Personel medyczny, płetwonurkowie

 

Ponadto, warto dodać, iż zawodowe tło choroby skóry można podejrzewać, gdy:

  • objawy rozpoczęły się w okresie zatrudnienia, a nie występowały wcześniej przed podjęciem pracy,
  • następuje istotne pogorszenie zmian skórnych w okresie wykonywania pracy,
  • występuje znaczna poprawa w okresie przerw w pracy – weekendów i wakacji.

Pracownicy służby zdrowia należą do grupy wysokiego ryzyka występowania alergii skórnych ze względu na częste używanie rękawic medycznych. Badania przeprowadzone w Niemczech dowiodły, że rękawice ochronne są przyczyną aż 84% reakcji alergicznych związanych z wykonywanym zawodem i 28% pozazawodowych.

Ponadto, ustalono iż guma rękawic medycznych silniej wpływa na występowanie reakcji alergicznych, niż jest to w przypadku rękawic gospodarczych. Dotkliwość tych alergii jest szczególnie znacząca ze względu na to, że mogą one ograniczać zdolność do wykonywania pracy przez lekarzy.

Objawami alergicznego kontaktowego zapalenia skóry są m.in. wysiew swędzących grudek i pęcherzyków, które rozwijają się zwykle w ciągu 24-48 godzin po ekspozycji na czynnik uczulających. W przypadku zawodów medycznych najczęstszą przyczyną tego typu niepożądanych reakcji jest używanie rękawic medycznych, które zawierają niebezpieczne związki chemiczne. Ponadto, warto dodać iż zawodowe tło choroby skóry można podejrzewać, gdy:

  • Objawy rozpoczęły się w okresie zatrudnienia, a nie występowały wcześniej przed podjęciem pracy,
  • Następuje istotne pogorszenie zmian skórnych w okresie wykonywania pracy,
  • Występuje znaczna poprawa w okresie przerw w pracy – weekendów i wakacji.

Uczulenie na lateksowe rękawiczki – objawy

Objawami alergicznego kontaktowego zapalenia skóry są m.in. wysiew swędzących grudek i pęcherzyków, które rozwijają się zwykle w ciągu 24-48 godzin po ekspozycji na czynnik uczulający. W przypadku zawodów medycznych najczęstszą przyczyną tego typu niepożądanych reakcji jest używanie rękawic medycznych zawierających niebezpieczne związki chemiczne.

Do uczulenia na lateks dochodzi ze względu na łączenie się cząstek lateksu z białkami skóry. W wyniku czego powstają substancje uczulające, których zdolność zapamiętywania ma układ odpornościowy. Alergia na lateks może przybierać różne objawy. Najlżejsze będzie podrażnienie – zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się skóry, powstawanie ran i obrzęków. Taki stan spowodowany jest zwykle przez pocenie się rąk w kontakcie z lateksowymi rękawicami.

Objawy uczulenia mogą pojawić się również dopiero po kilkunastu godzinach od momentu kontaktu z lateksem. Wówczas najczęściej przejawiają się one wypryskami na dłoniach i przedramionach. Szczególnie uważać należy na objawy pojawiające się natychmiast po kontakcie z alergenem, ponieważ mogą okazać się najgroźniejsze. Oprócz wysypki i zapalenia skóry dochodzi wówczas do nieżytu nosa, zapalenia spojówek, duszności, obrzęków naczynioruchowych, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Na alergię na lateks najbardziej narażone są osoby, które mają częsty kontakt z tym alergenem i nie jest to tylko personel medyczny, choć tutaj szacuje się, że wśród u 5 do 18% z nich mogą wystąpić objawy alergii na lateks. Reakcje alergiczne mogą również wystąpić u kosmetyczek czy pracowników mających kontakt z żywnością. Oni również zobowiązani są, ze względu na charakter swoich obowiązków, do noszenia rękawiczek. Warto jednak wiedzieć, że objawy alergiczne na lateks mogą się również pojawić u tych, którzy nie mają z nim na co dzień dużego kontaktu, na przykład aż co trzeci pacjent z rozszczepem kręgosłupa oraz przepukliną oponową-rdzeniową jest narażony na uczulenie na lateks.

Jak zapobiegać reakcjom alergicznym?

Główną przyczyną występowania alergii spowodowanych przez tiuramy, tiazole i tiomoczniki jest używanie nieodpowiednich rękawic medycznych. Niestety pomimo zanotowania zwiększonej liczby reakcji alergicznych spowodowanych tymi związkami już w latach 80. i 90., nadal można trafić na produkty zawierające tego typu związki.

Zaleca się wobec tego szczególną ostrożność podczas zakupów rękawic medycznych. Warto dokładnie sprawdzać, czy kupowane rękawice zawierają wyżej wymienione związki chemiczne, by ustrzec się niepotrzebnych problemów związanych z alergiami skórnymi, które mogą spowodować ograniczenie możliwości wykonywania swojej pracy. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty bezpiecznych dla skóry rękawic medycznych na sklep.meringer.pl.

Rękawiczki ochronne dla alergików

Istnieje kilka alternatyw dla rękawiczek z lateksu. Jedną z nich, a zarazem najbardziej popularną, są rękawiczki nitrylowe, które pod niektórymi względami mogą się nawet okazać lepsze od uczulającego odpowiednika. Nitryl to sztuczny odpowiednik gumy naturalnej wykazuje obojętne działanie na skórę, więc uczulenie na nitryl jest więc zasadniczo niemożliwe.

Rękawiczki dla alergików powinny być ponadto bezpudrowe, a właśnie te z nitrylu nie zawierają substancji pudrujących, np. talku lub mączki kukurydzianej. Poza tym są wysoce rozciągliwe i odporne na działanie preparatów chemicznych (kwasów, węglowodorów czy olejów). Chronią w takim samym stopniu przed wirusami, bakteriami i grzybami oraz mają taką samą szczelność. Są to więc najlepsze rękawiczki ochronne dla alergików.

Inne rękawiczki bez lateksu to te wykonane z winylu niestety znane są ze swojej gorszej jakości. Za niską ceną idzie słaba rozciągliwość i wytrzymałość. Nie przylegają ściśle do dłoni, więc należy przy zakupie zwracać uwagę na rozmiar. Z tego też powodu nie są stosowane podczas zabiegów w gabinetach czy w kontakcie z materiałem biologicznym w laboratoriach, ponieważ nie gwarantują pełni bezpieczeństwa. W placówkach medycznych sięga się po nie podczas nieinwazyjnych czynności.

Search engine powered by ElasticSuite