Wybór konkretnego środka do dezynfekcji narzędzi medycznych może nastręczać nie lada trudności. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozornie niewiele się od siebie różnią. Nic bardziej mylnego. Warto wiedzieć na przykład, że nie każdy specyfik jest bezpieczny dla danej kategorii instrumentów. Z kolei osoby, którym zależy na wdrożeniu oszczędności w gabinecie mogą być szczególnie zainteresowane koncentratami o zwiększonej wydajności czy przedłużonym działaniu po przygotowaniu roztworu roboczego.

Kompatybilność materiałowa

Istotnym kryterium wyboru środka do dezynfekcji narzędzi medycznych jest jego kompatybilność materiałowa. Czytając etykietę, należy koniecznie upewnić się, czy dezynfekcja danym preparatem nie grozi naruszeniem materiałów, z których wykonane są narzędzia. Aby maksymalnie ułatwić sobie dezynfekcję, warto sięgnąć po uniwersalne preparaty bez ograniczeń materiałowych. Dzięki temu już za pomocą jednego środka możliwe będzie zdezynfekowanie całej gamy narzędzi i instrumentów medycznych oraz oprzyrządowania anestezjologicznego.

Dezynfekcja i ochrona w jednym

Na rynku dostępne są również preparaty zawierające inhibitory korozji, czyli substancje o działaniu antykorozyjnym. Tego typu środki do dezynfekcji narzędzi chronią instrumenty wykonane między innymi z niklu, stopów żelaza, aluminium, brązu oraz miedzi.

Dezynfekcja tak, sterylizacja nie

Szczególną kategorię narzędzi medycznych stanowią instrumenty wykonane z materiałów termolabilnych. Mogą być dezynfekowane, ale nie sterylizowane. Zaliczają się do nich na przykład endoskopy i sprzęt anestezjologiczny. Do ich dezynfekcji należy wybrać specjalnie opracowane, bezpieczne środki.  

Precyzyjne narzędzia obrotowe

Kolejną grupą o szczególnych wymaganiach pod względem doboru środka do dezynfekcji są precyzyjne narzędzia obrotowe takie jak wiertła, frezy kostne ze stali, kamienie polerskie oraz narzędzia endodontyczne, a także twarde metale, diamenty, narzędzia ścierne i polerujące takie jak gumki silikonowe i płytki ceramiczne. Produkty przeznaczone do ich dezynfekcji doskonale radzą sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego. Wygodę ich użytkowania podnosi fakt, że nie wymagają rozcieńczania oraz mogą być stosowane do jednoczesnego mycia i dezynfekcji.

Spektrum działania

Spektrum działania biobójczego danego produktu do dezynfekcji narzędzi jest jednym z priorytetowych kryteriów zakupu. W zależności od rodzaju preparaty wykazują między innymi działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze czy bójcze wobec prątków gruźlicy i to już przy niskim stężeniu od 0,5% w 15 minut.  

Tego typu preparaty często mają właściwości jednocześnie myjące i dezynfekujące. Część z nich można również stosować w myjkach ultradźwiękowych.

Źródło: http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5142012309.pdf

W poszukiwaniu oszczędności

Wybierając środek do dezynfekcji narzędzi warto wziąć pod uwagę kryterium ekonomiczne. Oszczędnym rozwiązaniem będą wielofunkcyjne preparaty do dezynfekcji manualnej. Te, które wykazują zarówno właściwości dezynfekujące, jak i myjące pozwalają wyeliminować z listy zakupów kilka preparatów na rzecz jednego, wielozadaniowego. Skuteczność działania nawet w obecności zanieczyszczeń organicznych dodatkowo usprawnia i skraca proces mycia oraz czyszczenia narzędzi medycznych.

Przedłużony czas działania

Chcąc jeszcze istotniej usprawnić dezynfekcję narzędzi w swoim gabinecie, warto przemyśleć zakup środków o przedłużonym czasie, w ciągu którego zachowują one swoje właściwości po przygotowaniu. Okres ten wynosić może nawet do dwóch tygodni od sporządzenia roztworu roboczego.

Wydajność koncentratu

Niebagatelne znaczenie dla oszczędności ma wydajność koncentratu, z którego przygotowywany jest roztwór roboczy. Na rynku dostępne są środki, które pozwalają sporządzić nawet 400 l roztworu roboczego z zaledwie 1 l koncentratu.

Prawdziwy rekordzista w tej kategorii środków do dezynfekcji narzędzi medycznych daje 1000 litrów roztworu roboczego z zaledwie 1 l płynu.

Preparat gotowy do użycia

Gotowe do użytku środki do dezynfekcji narzędzi medycznych to nie tylko oszczędność czasu. Istotna jest przede wszystkim pewność, że preparat ma dokładnie takie stężenie, jakie jest konieczne dla zachowania deklarowanego przez producenta pełnego spektrum działania mikrobiologicznego – bakteriobójczego, grzybobójczego, prątkobójczego i wirusobójczego. Dodatkowym atutem będzie możliwość stosowania preparatu zarówno do dezynfekcji metodą zanurzenia, jak i za pomocą myjki ultradźwiękowej.

Możliwość mycia ręcznego oraz w myjce ultradźwiękowej

Możliwość stosowania jednego środka dezynfekującego tak do mycia ręcznego, jak i w myjce ultradźwiękowej pozwala ograniczyć ilość kupowanych preparatów. W tej grupie znajdują się na przykład wydajne, wieloenzymatyczne koncentraty, które wykazują wysokie właściwości myjące i dezynfekujące. Zostały  opracowane na bazie kompleksu trójenzymatycznego oraz substancji powierzchniowo czynnych, dzięki czemu skutecznie usuwają zabrudzenia z zawartością tłuszczu, białka, a także cukrów. Wspomniane produkty wykazują również wysoką tolerancję materiałową i mogą być używane w myjkach ultradźwiękowych.

Usuwanie biofilmu

Tworzeniu się biofilmu na powierzchni narzędzi medycznych zapobiegać będą środki, które rozpuszczają zanieczyszczenia organiczne, ograniczając ich zasychanie i koagulację. Tak właśnie działają na przykład trójenzymatyczne preparaty do manualnego mycia i dezynfekcji narzędzi, endoskopów oraz innych wyrobów medycznych. Zastosowany w ich składzie kompleks trzech enzymów (proteazy, lipazy i amylazy) w połączeniu z detergentami usuwa biofilm z powierzchni wyrobów medycznych  i zapobiega jego powstawaniu.

Wygodne rozwiązania na braku czasu

Wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie zawsze mogą pozwolić sobie na natychmiastowe przeprowadzenie mycia i dezynfekcji narzędzi medycznych jest zaopatrzenie się w nowoczesne preparaty do zwilżania i wstępnej dezynfekcji. Tego typu środki skutecznie zapobiegają wysychaniu zanieczyszczeń organicznych na powierzchni narzędzi i wykazują się wysoką kompatybilnością materiałową. Wygodę stosowania podnosi możliwość ich natychmiastowego użycia – dostępne są bowiem na przykład w formie pianki w butelce z wygodnym spryskiwaczem.

Olej w sprayu do konserwacji narzędzi

Wyposażając gabinet w środki do dezynfekcji narzędzi medycznych warto zadbać także o preparaty do ich konserwacji. Tego typu specyfiki chronią instrumenty przed korozją, tym samym zwiększając ich trwałość. Preparat powinien być niekłopotliwy w użyciu i nie wpływać na późniejszą sterylizację. Dostępny na rynku olej do konserwacji narzędzi natłuszcza ich powierzchnie, krawędzie i połączenia części ruchomych. Produkt jest łatwy w stosowaniu, ponieważ posiada końcówkę rozpylającą, która zapobiega kapaniu oleju z dozownika. Tego typu rozwiązanie pozwala precyzyjnie dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Olej można stosować do konserwacji między innymi narzędzi chirurgicznych, endoskopów giętkich oraz sztywnych, oprzyrządowania anestezjologicznego, a także narzędzi stomatologicznych oraz wierteł.

Anna Skrzypiec
Anna Skrzypiec