Kieliszek wina w ciąży nie zaszkodzi? Meringer rozwiewa mity

Jak jest bezpieczna ilość alkoholu zdatna do spożycia u ciężarnych? Żadna! Wśród wielu osób pokutuje błędne przekonanie jakoby mała dawka alkoholu nie wywierała negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Dzisiaj już wiemy, że myślenie w tych kategoriach jest całkowicie błędne. Organizm dziecka nie posiada wszakże systemu obronnego, który gwarantowałby skuteczną ochronę przed alkoholem. Łożysko nie jest go w stanie ochronić przed etanolem, a co więcej dziecko nie jest w stanie wytworzyć enzymów, których funkcją byłoby eliminowanie z krwi alkoholu. Meringer zwraca uwagę, iż konsekwencją bagatelizowania tych wiadomości może stać się FAS (płodowy zespół alkoholowy).

 Skutki niefrasobliwości

Należy pamiętać, że alkohol w jakiejkolwiek formie: piwo, wino czy wódka jest szkodliwy. Podczas pierwszych tygodni życia, płód jest na niego szczególnie narażony. Konsekwencje picia obejmują szereg bardzo poważnych następstw. Dojść może mianowicie do uszkodzenia mózgu dziecka, poronienia bądź urodzenia martwego dziecka. Dziecko, które cierpi na FAS może doświadczać problemów z przetwarzaniem informacji i ich zapamiętywaniem. Zaburzony jest rozwój poznawczy dziecka, a jego IQ może być niższe, na wskutek kontaktu z toksyczną substancją w przeszłości.

alkohol w ciąży

Szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg dziecka.

FAS wypisany na twarzy

Skutki zespołu chorobowego – alkoholowego zespołu płodowego, obejmują również deformacje twarzy. Dziecko z FAS ma więc często: słabo rozwiniętą szczękę, małe i szeroko rozstawione oczy, krótki zadarty nos,  mała głowa, niski wzrost, spowolniony rozwój fizyczny. FAS przejawia się również w funkcjonowaniu psychologiczno-społecznym dziecka. Ma ono problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, częstym popadaniem w stany depresyjne i absencją w szkole.

 Dowody

Potwierdzenie powyższych słów znajduje odzwierciedlenie w szeregu prowadzonych badań. Tematem zajęły się badaczki: Agnieszka Konstancja Pawłowska-Muc, Celina Łepecka-Klusek, Anna Pilewska-Kozak, Grażyna Stadnicka, które przedstawiając skalę problemu picia kobiet w ciąży, uwrażliwiając by skupić się na podjęciu działań o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym i wspierającym. Jak pokazują statystki aż 10% kobiet w ciąży pije alkohol, do szpitala trafiają nawet osoby, które z promilami we krwi trafiły na porodówkę.

Kampanie

Meringer informuje o problemie, podobnie jak twórcy kampanii „Po maluchu!?”, którzy podejmują działania o charakterze uświadamiającym. Jak informuje Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”, w Polsce co roku rodzi się około 1000 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Pracownicy Meringer apelują, nie pozostańmy bierni i stosownie reagujmy, by niwelować negatywnie skutki ignorancji i braku odpowiedzialności.

alkohol w ciąży

Nawet mała lampka jest w stanie zaszkodzić Twojemu dziecku.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!