Lekarzu zadbaj o swoją kondycję psychiczną!

Medycy, to grupa zawodowa szczególnie narażona na stres w miejscu pracy. Obcują z osobami chorymi, każdego dnia widzą ludzkie cierpienie i zgony. Lekarze często nie są w stanie poradzić sobie z presją i wymaganiami stawianymi przez otoczenie. Pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu oraz Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, słusznie postulują aby prowadzić szkolenie dla lekarzy z zakresu redukcji stresu, przy jednoczesnym realizowaniu działań profilaktycznych. Meringer gorąco zachęca aby zapoznać się z całym abstraktem.

Medyku nie lecz się sam!

Nadmiar obowiązków, brak czasu na odpoczynek i duże wymagania stawiane lekarzom, często skutkują przygnębieniem, chronicznym zmęczeniem a nawet depresją. Samopoczucie lekarzy przekłada się na relacje z pacjentami, które na pewnym etapie przestają odbiegać od pożądanego wzorca. W konsekwencji ma miejsce zjawisko zwane depersonalizacją, które objawia się brakiem traktowania badanych w sposób indywidualny i podmiotowym. Co więcej często wypaleni zawodowo lekarze zwracają się w trzeciej osobie do pacjentów np. “niech spojrzy w lewo”, bądź unikają utrzymywania kontaktu wzrokowego. Dodatkowo używanie specjalistycznego nazewnictwa, niezrozumiałego dla badanych  w trakcie wizyt, tylko buduje dystans między rozmówcami, tworząc mury we wzajemnych kontaktach.

 Nie wybieraj drogi na skróty

Na temat lekarzy często zwykło się myśleć w kategoriach osób, które nie mają prawa zachorować. Inny stereotyp zakłada, że z racji posiadanego wykształcenia, każdy lekarz będzie w stanie efektywnie samemu rozwiązać problem medyczny, z którym przyjdzie się mu borykać. Pamiętajmy, że osoba specjalizująca się w zagadnieniach obejmujących chociażby kardiologię, nie musi być obeznana w tematach obejmujących psychiatrię. Ważne jest więc by skonfrontować się z problemem i szukać pomocy u kolegów po fachu, bądź skorzystać z usług psychologa. Jednak destrukcyjny sposób zażegnania stresu, stosuje wielu lekarzy, sięgając po środek psychoaktywny jakim jest alkohol. Nie można bagatelizować tego problemu, zwłaszcza, iż badania sugerują, iż alkoholizm jest wykrywany wśród lekarzy, średnio 10 lat później niż w przypadku innych uzależnionych.

Alkohol nie jest rekomendowany jako metoda niwelowania stresu.

Zadbaj o siebie

W oparciu o dane zawarte w raporcie „Szczęśliwy lekarz 2017”, możemy wysnuć wnioski, iż przeważająca część respondentów-81%, to osoby zadowolone z racji pełnionej profesji. Co cieszy pracowników firmy Meringer, w tej kategorii wraz z ginekologami, prym wiodą m.in. psychiatrzy. To zdecydowanie dobra wiadomość, niemniej nawet najbardziej  ukontentowany ze swojej pracy człowiek, może na pewnym etapie życia zetknąć się ze stresem i jego skutkami. Nie bagatelizujmy tego zagrożenia. O technikach walki ze stresem poświęcimy jeden z naszych kolejnych wpisów.

Nie należy również zapominać, że relacje między lekarzami a pacjentkami, rzutują na stopień przeżywanego stresu. Odczuwające napięcie i zdenerwowanie kobiety, doświadczają dyskomfortu w gabinecie, co negatywnie wpływa na stan emocjonalny lekarzy. Optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odzież jednorazową, po którą sięgają kolejne rzesze medyków. Niweluje ona dyskomfort u pacjentek, poprawiając atmosferę i pozwalając kobietom czuć się swobodniej.

 Zachęcamy do udzielenia odpowiedzi na kilka pytań, by przekonać się czy jesteś narażony na stres (Meringer©):

  1. Czy potrafisz czerpać radość ze swojego hobby? TAK/NIE
  2. Potrafisz znaleźć czas na pracę jak i odpoczynek? TAK/NIE
  3. Chętnie wstajesz każdego ranka do pracy? TAK/NIE
  4. Wykonywane obowiązki zawodowe zapewniają Ci satysfakcję? TAK/NIE
  5. Lubisz codzienne spotkania z pacjentkami? TAK/NIE
  6. W miejscu pracy masz dobre samopoczucie? TAK/NIE
  7. Wykonywana praca jest zgodna z Twoim powołaniem? TAK/NIE
  8. Uzyskujesz wsparcie w miejscu pracy? TAK/NIE
  9. Z reguły bardzo dobrze sypiasz? TAK/NIE
  10. Udaje Ci się wygospodarować czas na wysiłek fizyczny? TAK/NIE

Im więcej zaznaczyłeś odpowiedzi „NIE” tym większe prawdopodobieństwo, że możesz być narażony na stres. Warto byś wziął pod uwagę przedsięwzięcie kroków, by przeprowadzić profesjonalną diagnozę i postarać się wypracować metody, które mogłyby go zminimalizować.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!