W dobie pandemii covid-19 rękawiczki ochronne, maski ochronne i półmaski, fartuchy ochronne, płyny do dezynfekcji oraz pulsoksymetry stały się standardowym elementem wyposażenia gabinetu medycznego. Wybór konkretnego modelu nie jest jednak oczywisty. Poszczególne środki ochrony osobistej różnią się parametrami i ceną. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Maseczki ochronne, medyczne i półmaski

Oznaczenia a poziom filtracji

Maski FFP2 zapewniają skuteczność filtracji na poziomie większym lub równym 94%. Nie chronią układu oddechowego przed aerozolami zawierającymi cząstki radioaktywne, wirusy i enzymy. Maski oznaczone symbolem FFP3 mają już skuteczność większą lub równą 99%.

Dopasowanie maseczki do twarzy

Szukasz maseczki ochronnej, która dopasuje się do kształtu Twojej twarzy? Wybierz produkt wyposażony w plastyczną blaszkę w części nosowej albo z tzw. noskiem. Tego typu maseczki medyczne możesz swobodnie modelować. Sprawdź też, czy maseczka ochronna ma możliwość dostosowania długości gumek mocujących.

Jeszcze skuteczniejsza filtracja

Zwiększona szczelność maseczki medycznej i wygoda w jednym? To możliwe dzięki zastosowaniu bezzaciskowej konstrukcji części nosowej i zapinek taśm nagłowia. Takie rozwiązania gwarantują wysoką szczelność, a tym samym skuteczność filtracji.

Zapobieganie podrażnieniom twarzy

Codzienne, wielogodzinne noszenie maseczki medycznej często powoduje otarcia skóry twarzy. Ryzyko podrażnień zniweluje maseczka medyczna, która w części nosowej ma delikatną włókninę lub piankę ochronną. Dodatkowym atutem, zwiększającym komfort użytkowania, jest obniżona waga wybranych maseczek medycznych.

Stop parowaniu okularów

Jeśli nosisz maseczkę ochronną i okulary, z pewnością zmagasz się z uciążliwym parowaniem szkieł. Wybierz maseczkę medyczną, którą ściślej dopasujesz szczególnie w części nosowej. Sięgnij po model ze wspomnianymi wcześniej noskami lub plastycznymi blaszkami.


Maseczka medyczna z plastyczną częścią nosową (tzw. noskiem lub blaszką) pozwala na lepsze dopasowanie tej części do kształtu twarzy, co ogranicza parowanie okularów.

Swoboda oddychania w maseczce

Opór oddychania i gromadząca się para znacznie obniżają komfort pracy w maseczce medycznej. Można temu zaradzić, wybierając półmaski filtrujące FFP2 i FFP3 z zaworem oddechowym. Jeśli jednak preferujesz maskę medyczną, wypróbuj model, w którym zastosowano innowacyjną trójwarstwową strukturę ze zgrzewem na obrzeżach.

Swoboda mówienia

Swoboda porozumiewania się w maseczce medycznej jest znacznie obniżona. Niektóre maseczki medyczne mają jednak większą niż standardowa przestrzeń pomiędzy wewnętrzną powierzchnią maski a ustami.

Wydłużony czas użytkowania

Dla zachowania właściwości ochronnych i filtrujących, maseczki medyczne należy często wymieniać. Czas użytkowania wynosi zazwyczaj pomiędzy 1 a 1,5 godziny. Tymczasem wybrane maski filtrujące FFP2 i FFP3 mogą być używane nawet do 8 godzin.

Rękawiczki medyczne

Rękawiczki pudrowane i bezpudrowe

Długotrwałe używanie rękawiczek ochronnych może powodować nadmierną potliwość. Rękawiczki ochronne pudrowane zawierają środek absorbujący, który wchłania pot. Dzięki temu dłonie są chronione przed odparzeniami. W przypadku skóry skłonnej do podrażnień środek pudrujący może jednak wywołać niechciane reakcje. Lepszym wyborem będą więc rękawiczki bezpudrowe.

Wrażliwość dotykowa w rękawiczkach

Wysoką wrażliwość dotykową w codziennej pracy w gabinecie medycznym pozwalają zachować rękawiczki lateksowe. Mają anatomiczną konstrukcję i polecane są szczególnie w diagnostyce.

Wygoda zakładania

W niektórych modelach rękawiczek medycznych zastosowano rozwiązania, które znacznie ułatwiają zakładanie. Jednym z nich jest rolowany mankiet. Na rynku dostępne są także rękawiczki medyczne od wewnątrz pokryte powłoką polimerową. Nawet na mokre ręce łatwo zakładają się rękawiczki nitrylowe.


Zakładanie rękawiczek ochronnych powinno być proste i szybkie. Żeby ułatwić sobie to zadanie, warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania, takie jak mankiet lub pokrycie wnętrza rękawiczek powłoką polimerową.

Alternatywa dla uczulonych na lateks

Lateks może wywołać reakcje alergiczne. Neutralną dla skóry alternatywą dla rękawiczek lateksowych są rękawiczki nitrylowe lub rękawiczki winylowe.

Wytrzymałość rękawiczek ochronnych

Rękawiczki nitrylowe są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż rękawiczki lateksowe. Chronią też skórę przed działaniem chemikaliów i cytostatyków. Mimo to rękawiczki nitrylowe pozostają delikatne i dość elastyczne.

Chwytność

Wybrane rękawiczki medyczne mają powierzchnię mikroteksturowaną na końcówkach palców. Takie rozwiązanie poprawia chwytność.

Fartuchy medyczne i kombinezony

Dobre dopasowanie fartucha ochronnego

Lepsze dopasowanie fartucha medycznego do sylwetki gwarantują wiązania przy szyi i w pasie. Dla pełnej wygody warto też zwrócić uwagę, czy fartuch ochronny wyposażony jest w ściągacze przy mankietach.

Dodatkowe zabezpieczenie

Jeśli na Twojej liście priorytetów przy wyborze fartucha medycznego znalazła się dodatkowa ochrona przed płynami, sięgnij po model ze wzmocnieniami na froncie i na mankietach. Jeszcze lepszą nieprzemakalność zapewniają fartuchy laminowane polietylenem. Pełne zabezpieczenie dają tylko fartuchy barierowe.

Wybór tkaniny i gramatury fartucha

Zarówno fartuchy medyczne z tkaniny PP, jak i SMS dobrze przepuszczają powietrze. Skutecznie odprowadzają pot, co podnosi wygodę użytkowania. Im niższa gramatura tkaniny, tym większa swoboda ruchów. Jednocześnie jednak fartuchy medyczne wykonane z materiału o niskiej gramaturze dają niższą ochronę.

Fartuchy medyczne z włókniny PP

Fartuchy medyczne z włókniny PP są lekkie i nie ograniczają ruchów. Nie chronią jednak w pełni przed działaniem cieczy. Zwiększoną odporność fartucha medycznego z tkaniny PP zapewnia wspomniana wcześniej powłoka z laminatu.

Fartuchy medyczne z tkaniny SMS/SMMS

Fartuchy ochronne z tkaniny SMS mają większą gramaturę niż fartuchy z włókniny PP. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe i nie prześwitują. Mają wysoki poziom filtracji bakteryjnej.

Kombinezony medyczne

Kombinezony jedno- i wielorazowe

Kombinezony medyczne wykonywane są ze wzmocnionego materiału SMS lub z dwuwarstwowego materiału tekstylno-technicznego. Kombinezony medyczne z tkaniny SMS są jednorazowe. Kombinezony medyczne dwuwarstwowe można sterylizować.

Dwie warstwy a oddychalność

Kombinezon medyczny dwuwarstwowy charakteryzuje się wysoką gramaturą 70g/m². Mimo to zachowuje dobre parametry przepuszczalności powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikroporowatego filmu o dużych właściwościach oddychających. Film zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza i pary wodnej, jednocześnie zachowując wodoszczelność.


Odpowiednio dobrany kombinezon medyczny zapewnia maksimum ochrony. Kwestia komfortu pracy, choć w dobie covid-19 nie jest priorytetem, nie może mieć znaczenia marginalnego.

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Kombinezony medyczne wyposażone są w zamek błyskawiczny. Dzięki temu łatwiej się zakładają. Zapięcie dodatkowo wzmocnione jest rzepami. Szczelnie dopasowany kaptur oraz ściągacze przy nogawkach i rękawach zwiększają bezpieczeństwo.

Płyny do dezynfekcji

Właściwości biobójcze

Płyny do dezynfekcji zapewniają różny stopień ochrony. Różnią się zawartością substancji dezynfekującej. Niektóre środki do dezynfekcji mają w składzie nawet do 96% etanolu. W zależności od rodzaju płyny do dezynfekujące wykazują właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze lub prątkobójcze. Dostępne są również płyny do dezynfekcji o działaniu bakteriobójczym przedłużonym nawet do 3 godzin.

Gotowe i do samodzielnego przygotowania roztworu roboczego

Gotowe preparaty w formie żelu lub płynu dają pewność niezawodnego działania. Preparaty do samodzielnego sporządzenia roztworu roboczego wymagają restrykcyjnego przestrzegania procedury. Wszelkie odstępstwa od wskazanego sposobu przygotowania obniżają skuteczność dezynfekcji.

Środki dezynfekujące do zadań specjalnych

Wśród dostępnych na rynku płynów do dezynfekcji można znaleźć produkty o dużej wygodzie stosowania. Wybrane preparaty do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk nadają się także do całego ciała i włosów. Niektóre pozwalają na higieniczne odkażanie rąk bez użycia wody. W gabinetach medycznych doskonale sprawdzą się chusteczki do szybkiej dezynfekcji. Płyny z dyfuzorem do dezynfekcji sprzętu medycznego i małych powierzchni pozwalają dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.


Wybierając płyn do dezynfekcji skóry, warto zwrócić uwagę, czy środek jednocześnie zadba o skórę. Dodatek pantenolu, olejku szałwiowego, emolientów, gliceryny lub dekspantenolu zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu i ewentualnym podrażnieniom.

Płyn do dezynfekcji podrażnionej skóry

Częste używanie środków do dezynfekcji skóry może powodować podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, czy płyn do dezynfekcji ma w składzie substancje o właściwościach ochronnych, pielęgnacyjnych lub łagodzących. Dodatek pantenolu, olejku szałwiowego, emolientów, gliceryny lub dekspantenolu zapobiega wysuszeniu i podrażnieniom.

Płyn do dezynfekcji powierzchni i wyrobów medycznych

Przed zakupem konkretnego płynu do dezynfekcji warto sprawdzić spektrum jego zastosowania. W przypadku środków do dezynfekcji wyrobów medycznych istotne jest, czy płyn ma właściwości antykorozyjne i wykazuje wysoką tolerancję materiałową. Niektóre płyny znajdują zastosowanie jedynie do dezynfekcji powierzchni nieinwazyjnych wyrobów medycznych. Inne przeznaczone są tylko do sprzętów medycznych odpornych na działanie alkoholi.

Źródło: https://www.transplantologia.edu.pl/artykuly/koronawirus-jak-dlugo-sars-cov-2-utrzymuje-sie-na-roznych-powierzchniach-i-przedmiotach.

Środki do szybkiej dezynfekcji

W szybkim zastosowaniu sprawdzają się chusteczki do dezynfekcji. Polecane są do niewielkich rozmiarów sprzętu medycznego, na przykład głowic ultradźwiękowych. Sprawdzą się też w przypadku mniejszych powierzchni. Działają bakteriobójczo, drożdżakobójczo i wirusobójczo.

Bez śladu

Na etykiecie preparatu po dezynfekcji znaleźć można też informacje, czy produkt nie tworzy tłustego nalotu i łatwo się rozprowadza, jak szybko po zastosowaniu schnie i czy nie pozostawia śladów. Bezzapachowe płyny do dezynfekcji sprawdzą się szczególnie w gabinetach ginekologicznych, do inkubatorów i wszędzie tam, gdzie przebywają pacjenci.

Oszczędność

Płyny do dezynfekcji dostępne są w opakowaniach o zróżnicowanej pojemności: od 100 ml, przez 0,5 l do opakowań uzupełniających 5 l. Warto sprawdzić, jaką wydajność ma produkt. Niektóre płyny do dezynfekcji pozwalają na przygotowanie 500 litrów roztworu roboczego z zaledwie 1-litrowego opakowania. Na uwagę zasługują też płyny do jednofazowego mycia i dezynfekcji. Ich wybór ogranicza sumaryczne koszty dezynfekcji.

Pulsoksymetr napalcowy

Odporność na światło otoczenia

 To pierwszy parametr, któremu należy się przyjrzeć. Istotna jest rozbieżność pomiędzy wynikiem pomiaru pulsoksymetrem uzyskanym w sztucznym lub naturalnym świetle a wynikiem w ciemni. Światło otoczenia może zafałszować dane. Warto rozważyć zakup droższego modelu, dla którego dopuszczalna wartość błędu jest mniejsza niż 1%.

Komfort użytkowania

Pulsoksymetr wyposażony w silikonową wkładkę lepiej dopasowuje się do palca. Dzięki temu pomiar jest bezproblemowy i dokładny. Pulsoksymetry z wkładką są też bardziej komfortowe dla pacjentów.


Pulsoksymetr napalcowy jest urządzeniem czułym na działanie światła.  Pod jego wpływem może dojść do zafałszowania wyniku pomiaru. Warto rozważyć zakup droższego modelu, dla którego dopuszczalna wartość błędu jest mniejsza niż 1%.

Sposób wyświetlania wyniku pomiaru

Pulsoksymetry pokazują pomiar na kilka różnych sposobów: w postaci grafa słupkowego, fali pulsacyjnej, wykresu platyzmograficznego lub cyfrowego wykresu słupkowego. Odczyt danych ułatwia dostępny w wybranych modelach autoobrót wyświetlacza.

Dźwiękowe i wizualne funkcje alarmów

Wybrane modele pulsoksymetrów sygnalizują niebezpieczny poziom saturacji i tętna. Przydatna jest też dźwiękowa i wizualna sygnalizacja niskiego napięcia akumulatora.

Czas pracy i automatyczne wyłączenie

Czas pracy pulsoksymetrów różni się w zależności od modelu. Droższe urządzenia gwarantują nawet ponad 30 godzin ciągłego użytkowania. Różny jest też czas do automatycznego wyłączenia pulsoksymetru, jeśli nie znajduje się na palcu. Wyłączenie następuje w czasie od 5 do 16 sekund.

Dodatkowe funkcje

Niektóre funkcjonalności pulsoksymetru nie są niezbędne, ale podnoszą wygodę jego użytkowania. Praktyczna jest opcja regulowania jasności ekranu urządzenia. Wielu użytkowników docenia też możliwość połączenia pulsoksymetru z telefonem przez bluetooth.

Anna Skrzypiec
Anna Skrzypiec