Wymogi sanitarne i budowlane dla gabinetu lekarskiego

Wymogi sanitarne i budowlane dla gabinetu lekarskiego

Czy wizyty pracowników Sanepidu są dla Państwa stresujące? Nigdy nie jesteście pewni, jakie aspekty funkcjonowania gabinetu będą weryfikowane? Poszukujecie jasnych wytycznych, które zapewnią komfort psychiczny? Razem z pracownikiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) Meringer przygotował przykładową listę wymogów, które muszą być spełnione przez gabinety ginekologiczne.

Krzesło

Wymogi dla gabinetu – podstawa prawna

Na naszym blogu w przystępny sposób wprowadzaliśmy Państwa w tematykę wymagań stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kontynuujemy cykl materiałów, które pomogą zweryfikować, czy gabinet lekarski spełnia stosowne wymogi. Nie należy bagatelizować wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Brak przestrzegania procedur może skutkować przykrymi konsekwencjami – w tym dotkliwymi karami pieniężnymi czy nawet zamknięciem gabinetu lekarskiego. Obowiązującym aktem prawnym określającym wymogi sanitarne oraz ogólnobudowlane dla placówek świadczących usługi lecznicze jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2019 (Dz.U.2019 poz.595). Meringer uwrażliwia jednak, iż ustawa nie wyodrębnia specjalnych przepisów obowiązujących jedynie gabinety ginekologiczne, dlatego w tym przypadku stosuje się takie same wytyczne, jak przy organizacji innych placówek medycznych.

Wymogi budowlane dla gabinetu lekarskiego

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wraz z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej w szczegółowy sposób określają wymogi budowlane, jaki musi spełnić gabinet lekarski. Jest to niezwykle ważne w zakresie udzielania najwyższej jakości pomocy medycznej. Pomieszczenia podmiotów świadczących działalność leczniczą mogą znajdować się w samodzielnym budynku lub też w zespole budynków. Ustawa o gabinetach lekarskich zezwala również na funkcjonowanie gabinetu w prywatnym mieszkaniu pod warunkiem, że będzie on działał niezależnie od pozostałych pomieszczeń użytkowanych przez mieszkańców.

Kształt i powierzchnia pomieszczeń nie są ściśle sprecyzowane. Istotne jest, by lokal gwarantował ergonomiczne stanowisko pracy oraz pozwalał na zainstalowanie, prawidłowe rozmieszczenie i użytkowanie urządzeń aparatury medycznej. Koniecznym warunkiem legalnej działalności gabinetu lekarskiego jest wydzielenie miejsca, w którym zgromadzone zostaną odpady medyczne oraz pomieszczenia, gdzie będą przetrzymywane środki higieniczne.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Odpowiednie wyposażenie gabinetu lekarskiego ma zapewniać pacjentom komfortowe warunki leczenia na wielu płaszczyznach. Niezbędnym elementem wyposażenia jest sprzęt medyczny, narzędzia oraz akcesoria, które spełniają kryteria Państwowej Inspekcji Sanitarnej i posiadają określone certyfikaty. W środku pracowni muszą znaleźć się takie elementy jak: kozetka, krzesła, szafki i szuflady, gdzie przechowywane są wszelkie leki i środki higieniczne. Ważną częścią składową jest ich odpowiednie zabezpieczenie (zamknięcie na klucz), pozwalające zminimalizować ryzyko dostania się środków w niepowołane ręce. Wymagania higieniczne zawierają wydzieloną przestrzeń z umywalką, w której obrębie znajduje się:

  • dozownik mydła w płynie,
  • dozownik z płynem antyseptycznym,
  • podajnik z ręcznikami jednorazowymi,
  • pojemniki na zużyte ręczniki.

Ściany i podłoga muszą zostać zabezpieczone wykładzinami i specjalnymi farbami, które ułatwiają czyszczenie. Gabinet diagnostyczno-zabiegowy powinien zostać wyposażony w rolety i zasłony, chroniące przed wysokim stopniem nasłonecznienia.

Gabinet ginekologiczny – wymogi sanepidu

Wszystkie gabinety ginekologiczne w Polsce podlegają ścisłym normom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Gabinet ginekologiczny powinien być zaprojektowany w taki sposób, by zapewniać pacjentom dyskrecję, a także swobodne przygotowanie się do badania. W związku z tym kryteria sanepidu nakazują wyposażenie placówki w pomieszczenie higieniczno-sanitarne (wyposażone w toaletę, umywalkę oraz bidet), które znajduje się bezpośrednio w gabinecie. Jeśli działalność świadczona jest w lokalu mieszkalnym, toaleta dla pacjentów nie musi być połączona z gabinetem lekarskim. Ponadto w pracowni ginekologicznej wymagana jest umywalka z dostępem do wody ciepłej i zimnej. Natomiast wszelki sprzęt medyczny w gabinecie ginekologicznym obowiązkowo musi posiadać datę sterylizacji oraz aktualną datę ważności.

Inspekcja sanitarna wskazuje także na konieczność przygotowania poczekalni dla pacjentów i udostępnienie toalety. Warto pamiętać też, że zgodnie z przepisami, cała infrastruktura powinna być wyposażona w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Ściany pomieszczenia muszą zostać wykonane z materiałów umożliwiających dezynfekcję, podobnie jak połączenia ścian i podłogi. Dlatego należy wybierać okładziny łatwe w czyszczeniu i niepodatne na działania silnych środków czyszczących. Do malowania ścian wymagane jest stosowanie farb zmywalnych, płytek ceramicznych lub okładzin laminowanych.

Jeśli gabinet ginekologiczny będzie świadczył usługi w budynku mieszkalnym, należy uzyskać odpowiednie pozwolenia sanitarne, które są wydawane przez lokalną stację sanitarno- epidemiologiczną. Niezbędnym warunkiem przed rozpoczęciem działalności jest podpisanie przez właściciela placówki umowy z profesjonalną firmą świadczącą usługi utylizacji odpadów medycznych.

Przy projektowaniu gabinetu ginekologicznego w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze obecnie obowiązujące wymogi sanitarno-budowlane. Istotne jest także, aby cała infrastruktura była przyjazna dla pacjentów pod względem intymności i swobody. Dzięki tym działaniom uchronią się Państwo od przykrych konsekwencji podczas kontroli inspekcji sanitarnej.

Checklista: Gabinet lekarski - wymagania

Zakreśl „X” pola, które spełnia Twój gabinet. W ten sposób dowiesz się, który z aspektów jego funkcjonowania należy dopracować:

Check

[ ] Czy nie rzadziej niż raz na pół roku dokonujesz wewnętrznej kontroli w swoim gabinecie?

[ ] Czy Twoja placówka posiada pomieszczenie higieniczno-sanitarne z bidetem, które przylega do gabinetu?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury postępowania z odpadami medycznymi?

[ ] Czy meble w Twoim gabinecie wykonane są z surowców gładkich i łatwych do utrzymania w bezwzględnej czystości?

[ ] Czy w gabinecie lekarskim jest wydzielona przestrzeń z umywalką, dozownikiem mydła w płynie, dozownikiem z płynem antyseptycznym, podajnikiem z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnikiem na zużyte ręczniki?

[ ] Czy podłogi są wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie?

[ ] Czy regularnie używasz autoklawu do sterylizacji lub korzystasz z usług firmy zewnętrznej w tym zakresie?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury mycia i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętu medycznego?

[ ] Czy Twój gabinet ginekologiczny posiada wentylację?

[ ] Czy jeśli posiadasz w gabinecie ginekologicznym klimatyzację, to co roku dokonujesz jej przeglądu?

[ ] Czy Twój materiał i sprzęt medyczny posiada datę sterylizacji i aktualną datę ważności?

[ ] Czy ściany wokół umywalek i zlewozmywaków są wykończone w sposób zabezpieczający ścianę przed zawilgoceniem?

[ ] Czy infrastruktura Twojego gabinetu jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych?

[ ] Czy prowadzony przez Ciebie gabinet do maksimum wykorzystuje dostępne światło słoneczne, a sztuczne oświetlenie wykorzystujesz tylko w ostateczności?

[ ] Czy na oknach zawieszone są rolety lub zasłony, które chronią przed wysokim stopniem nasłonecznienia?

[ ] Czy posiadasz pomieszczenie porządkowe przeznaczone na środki czystości, mopy i inny sprzęt do utrzymania czystości, ze zlewem na wysokości około 50 cm od podłogi?

[ ] Czy jesteś w posiadaniu kart przekazu odpadów medycznych?

[ ] Czy wykończenia ścian w Twoim gabinecie są odporne na detergenty i substancje chemiczne, które są składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń?

[ ] Czy masz podpisaną umowę na odbiór odpadów medycznych?

[ ] Czy przechowujesz przez okres minimum 5 lat dokumentacje (zarówno kart, jak i dokumentów ewidencji) dotyczącą odpadów medycznych?

Możesz też pobrać całą listę do druku tutaj i wypełnić, kiedy tylko znajdziesz na to czas.

Search engine powered by ElasticSuite