Czy spełniasz wymogi sanitarne dla gabinetu ginekologicznego?

Obowiązującym aktem prawnym, określającym wymogi sanitarne oraz ogólnobudowlane dla placówek świadczących usługi lecznicze jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 (Dz.U. 2012 poz. 739). Meringer uwrażliwia jednak, iż ustawa nie wyodrębnia specjalnych przepisów obowiązujących jedynie gabinety ginekologiczne, dlatego w tym przypadku stosuje się takie same wytyczne, jak przy organizacji innych placówek medycznych. Sprawdź czy spełniasz wymogi sanitarne dla gabinetu ginekologicznego.

Powierzchnia gabinetu ginekologicznego

Rozporządzenie nie określa minimalnej powierzchni pomieszczenia przeznaczonego na gabinet diagnostyczno-zabiegowy. Istotne jest, by lokal zapewniał ergonomię stanowiska pracy i umożliwiał zamontowanie oraz sprawne korzystanie z niezbędnego wyposażenia gabinetu (art. 16  ww. ustawy). Ponadto, ustawa umożliwia założenie gabinetu lekarskiego w prywatnym mieszkaniu, o ile pomieszczenie będzie funkcjonować niezależnie od pozostałych pomieszczeń użytkowanych przez mieszkańców lokalu (art. 14, ust. 3).

Osoby zakładające gabinet ginekologiczny muszą wziąć pod uwagę zarówno dobro przyszłych pacjentek, jak i przepisy prawne.

 

Na co zwrócić uwagę przy adaptacji gabinetu ginekologicznego?

Z uwagi na konieczność zachowania aseptycznych warunków otoczenia, materiały użyte do wykończenia podłóg oraz łączenia ścian z podłogami powinny umożliwiać łatwe umycie i dezynfekcję (art. 29). Zwykle w gabinetach lekarskich stosuje się gładkie płytki podłogowe i wykładziny elastyczne z PVC, linoleum i syntetycznego kauczuku. Należy wybierać okładziny o niskiej nasiąkliwości, łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie agresywnych środków czyszczących. Ze względów higienicznych do wykończenia ścian warto stosować specjalne farby zmywalne, płytki ceramiczne oraz okładziny laminowane, np. tapety.

Artykuł 27 wskazuje na konieczność użycia mebli przystosowanych do mycia i dezynfekcji. Wszelkie krzesła, fotele, regały, biurka, szafki oraz inne sprzęty powinny mieć gładką i wytrzymałą powierzchnię, której nie zaszkodzi mycie i odkażanie silnymi detergentami.

W gabinecie lekarskim należy wydzielić przestrzeń z umywalką, dozownikiem mydła w płynie, dozownikiem z płynem odkażającym, podajnikiem z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnikiem na zużyte ręczniki (art. 36 ust.1).

Gabinet ginekologiczny powinien zapewniać pacjentkom dyskrecję, a także gwarantować możliwość swobodnego przygotowania się do badania. W związku z tym ustawa nakazuje wyposażenie placówki w pomieszczenie higieniczno-sanitarne z bidetem, które będzie przylegać do gabinetu. Jeśli działalność wykonywana jest w lokalu mieszkalnym, łazienka dla pacjentek nie musi być połączona z gabinetem.

Przy projektowaniu gabinetu ginekologicznego warto mieć na uwadze intymny charakter zabiegów diagnostyczno-leczniczych, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby pomieszczenie zapewniało pacjentkom dyskrecję i tym samym przyjazne warunki.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 znajdziecie Państwo tutaj

Bartłomiej Balcerzak
Bartłomiej Balcerzak Specjalista ds. badań rynku W firmie Meringer odpowiedzialny jest m.in za przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotów psychologiczno-socjologicznych w szkole policealnej