Poród poza szpitalem. Wygoda czy fanaberia?

Zdecydowana część kobiet wychodzi z założenie, że szpital jest najbardziej adekwatnym miejscem by urodzić dziecko. Nie brak jednak osób, które rozważają inną alternatywę, jest nią chęć rozwiązania w zaciszu domu. Ewentualność taka jest możliwa, z racji rozporządzenia Ministra Zdrowia o tzw. standardzie okołoporodowym, który ustala iż, kobieta ma prawo by wybrać miejsce porodu. Statystki pokazują, że w latach 2010–2015 w domu urodziło się 630 dzieci. Pracownicy Meringer, stawiają pytanie – Jakie korzyści i potencjalne zagrożenia niesie poród poza szpitalem?

Zalety porodu w warunkach pozaszpitalnych

W specjalistycznym magazynie „Forum Położnictwa i Ginekologii” (nr.36) dr nauk medycznych Mariola Czajkowska, zwraca uwagę na atuty rozwiązania, jakim jest przyjście na świat potomka w domostwie. Intymna atmosfera czy obecność najbliższych, przy jednoczesnym braku obcych osób, minimalizuje stres brzemiennej. Dodatkowo niezaprzeczalnym plusem jest możliwość powicia dziecka w warunkach, które matka uzna za najbardziej komfortowe. Co więcej flora bakteryjna we własnym domu jest  korzystniejsza dla matki i rodzącego się dziecka niż drobnoustroje, które można spotkać w najbardziej nawet sterylnym szpitalu.

Czy każda kobieta może wybrać poród poza szpitalem?

Istnieją różnego rodzaju obostrzenia i warunki, które muszą być spełnione przed przyszłą mamę, by poród w domu był możliwy. Po pierwsze musimy mieć do czynienia z ciążą niskiego ryzyka, a poza tym wymagana jest opieka doświadczonej położnej. Należy również pamiętać, że w nagłym wypadku rodząca powinna mieć zapewniony transport, w celu dotarcie do szpitala. Dodatkowo warto wspomnieć, iż na chwilę obecną NFZ nie refunduje porodu domowego.

Do porodu nie kwalifikują się kobiety cierpiące na cukrzycę czy nadciśnienie.

Co będzie potrzebne?

Myśląc o porodzie w domu, nie powinniśmy zapomnieć o wymaganym asortymencie, obejmującym: podkłady medyczne, podpaski, ręczniki papierowe, pieluchy czy worek na odpady. Wspomniane produkty dostępne są w sklepie Meringer. Po przeprowadzeniu bilansu plusów i minusów, kobieta w porozumieniu z mężem powinna podjąć decyzję, która z ich punktu widzenia będzie najkorzystniejsza. W razie wątpliwości Meringer zachęca by sięgnąć po fachowa literaturę, obejmująca takie pozycja jak: “Urodzić razem i naturalnie” Ireny Chołuj bądź “Rodzić w domu”, której autorką jest Sheila Kitzinger.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!