Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Zgromadzone przez pracowników Meringer dane pokazują, że w 85% regularne współżycie par w skali roku, skutkować będzie ciążą. Pozostałe 15% wymagać będzie postawienia skutecznej diagnozy, w celu odnalezienia przyczyny zaistniałej sytuacji. Niepłodność możemy podzielić na: niemożność zajścia w ciążę oraz na brak możności donoszenia ciąży. Za zaistniały problem odpowiadać mogą plemniki czy też zaburzenia funkcjonowania jajników oraz komórki dającej początek komórce jajowej – oocytu.

Przyczyny niepłodności kobiecej

Wraz z wiekiem kobiety rośnie ryzyko problemów z płodnością. U pacjentek po 35-38 roku życia niejednokrotnie stwierdza się obniżoną rezerwę jajnikową. Aby ustalić przyczyny niepłodności, ginekolog zleci m.in. badanie AMH. Hormon Anty-Mullerian pozwala ocenić płodność kobiety, może również pomóc w zdiagnozowaniu przedwczesnego wygasania jajników.

Przebyte schorzenia ginekologiczne

Choroby kobiece mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od wcześniej przebytych schorzeń, czy częstotliwości stosunków seksualnych. Choć do najczęstszych przyczyn niepłodności zaliczamy endometriozę i PCOS (zespół policystycznych jajników), na możliwość zajścia w ciążę niejednokrotnie wpływają też torbiele, wodniak jajowodu, czy zapalenie przydatków.

Wśród przyczyn niepłodności kobiecej wyróżniamy również niedrożność jednego jajowodu. Wspomniane nieprawidłowości mogą pojawić się po poronieniu, ciąży pozamacicznej (ektopowej), stanach zapalnych w obrębie miednicy mniejszej. Do częstych przyczyn niedrożności jajowodów zaliczamy również nowotwory jajowodów, endometriozę i antykoncepcyjną wkładką domaciczną. W grupie ryzyka znajdują się też pacjentki po operacji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej.

Co oznacza brak śluzu?

Brak śluzu płodnego może wskazywać na problem z owulacją, zwłaszcza jeśli kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania. Ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad, a następnie zbada szyjkę macicy pod kątem blizn, infekcji i innych stanów, które mogą wpłynąć na brak wydzieliny ułatwiającej zajście w ciążę. Śluz płodny ma gładką konsystencję, dodatkowo jest przezroczysty, kleisty, rozciągliwy i śliski. Jego brak może być spowodowany:

  • niedawnym odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych,
  • skutkiem ubocznym leku przyjmowanego na chorobę przewlekłą,
  • długotrwałym stresem,
  • niższym poziomem estrogenu,
  • przyjmowaniem cytrynianu klomifenu na rzadkie jajeczkowanie lub brak owulacji.

Jeśli pacjentka ma owulację, ale nie obserwuje śluzu płodnego, powinna niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Doświadczony ginekolog zleci dodatkowe badania, aby ustalić przyczyny niepłodności. Łagodne zaburzenie może wydłużać czas potrzebny do zajścia w ciążę, ale nie zawsze przyczynia się do niepłodności. Poważniejsze problemy wymagają konsultacji specjalisty i wdrożenia odpowiedniej formy terapii.

Choroby przyczyniające się do niepłodności kobiecej

Przypadłości takie jak: depresja, cukrzyca czy alergia także mogą determinować problem z zajściem w ciążę. Badania wykazały, że zaburzenia hormonalne doprowadzają do zaburzeń dojrzewania komórki jajowej. Niejednokrotnie również kobiety chore na nowotwory, które stosują terapię, mają problem z rozrodem. Zagadnienie jest bardzo szerokie, a wśród potencjalnych przyczyn niepłodności na tle somatycznym wymienia się m.in.: mięśniaki macicy czy polipy. Przy najbliższej okazji zespół Meringer omówi zagadnienie leczenia niepłodności, ale już teraz z całą stanowczością możemy stwierdzić, że właściwa diagnoza jest skutecznym punktem wyjścia z impasu.

Leki i środki farmakologiczne wpływające na płodność

Niektóre leki mogą utrudniać zajście w ciążę, w związku z czym należy sprawdzić, czy przyjmowane środki zaburzają cykl miesiączkowy lub zwiększają ryzyko poronień, zwłaszcza na wczesnym etapie. Większość z nich można zastąpić lekarstwami o podobnym działaniu, które nie powodują problemów podczas starań o ciążę. Specjaliści przypominają, że do przyczyn niepłodności możemy również zaliczyć niektóre leki:

  • nasercowe,
  • przeciwbólowe,
  • immunosupresyjne,
  • przeciwpadaczkowe,
  • stosowane w zaburzeniach przewodu pokarmowego,
  • przeciwalergiczne i przyjmowane w astmie,
  • dermatologiczne,
  • antybiotyki,
  • niektóre szczepienia ochronne.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyn niepłodności męskiej jest wiele, a dobranie właściwej metody leczenia wymaga kompleksowej diagnostyki. Na obniżenie ilości i jakości nasienia może wpłynąć przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, zła dieta i niektóre choroby. Aby ustalić przyczyny niepłodności u mężczyzn, lekarz zapyta o niepokojące objawy. Wielu pacjentów skarży się na zaburzenia erekcji, obniżone libido, bóle jąder, czy zmniejszoną ilość spermy. Badania pokazują, że w 45-50 proc. wszystkich przypadków przyczyny niepłodności leżą po stronie mężczyzny.

Choroby przyczyniające się do zaburzeń płodności u mężczyzn

Niedoczynność jąder, znana również jako hipogonadyzm, charakteryzuje się niezdolnością męskich narządów płciowych do produkcji plemników i testosteronu. Istnieje wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn, dlatego tak ważną rolę odgrywa szczegółowy wywiad i odpowiednie badania. Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczamy leki, takie jak ketokonazol, opioidy, glikokortykosteroidy i środki stosowane w chemioterapii. Do niewydolności jąder mogą również prowadzić niektóre schorzenia w tym świnka, mukowiscydoza, rak, żylaki powrózka nasiennego. Wspomniane schorzenie niejednokrotnie dotyka pacjentów, którzy zmagali się z zapaleniem jąder, hemochromatozą lub skrętem jądra. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się także urazy w okolicy pachwiny.

Endometrioza u mężczyzn

Wspomniana choroba objawia się silnym bólem i stanem zapalnym, choć najczęściej diagnozuje się ją u kobiet, niekiedy stwierdza się ją u mężczyzn. Przyczyną schorzenia jest nieprawidłowy wzrost tkanki, przypominającej endometrium, w innych częściach ciała niż macica. Endometrioza u mężczyzn zazwyczaj rozwija się w układzie moczowo-płciowym i ścianie jamy brzusznej. Chociaż dokładna przyczyna wystąpienia schorzenia nie jest znana, istnieje kilka czynników ryzyka. W większości przypadków należy jej upatrywać w długotrwałym stosowaniu terapii hormonalnej.

Niekiedy rozwój endometriozy związany jest z podwyższonym poziomem estrogenów spowodowanym niewydolnością lub marskością wątroby. Organizm może wtedy przekształcać więcej androgenów w estrogeny. Badania pokazują, że u prawie 75 proc. pacjentek z dokuczliwym bólem w okolicy miednicy stwierdza się endometriozę nawet po kilku latach. U mężczyzn postawienie trafnej diagnozy może być jeszcze trudniejsze.

Endometrioza prowadzi do poważnych problemów z płodnością, w związku z tym, jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko, należy zbadać ją pod tym kątem. Choroba może również utrudniać utrzymanie ciąży, dlatego lekarz określi jej stopień. W ten sposób wdroży nie tylko odpowiedni sposób leczenia endometriozy, lecz także związanej z nią niepłodności.

Przyczyny niepłodności kobiet i mężczyzn

Używki a płodność kobiet i mężczyzn

Meringer ostrzega, nasze nawyki, sposób odżywiania się i poziom aktywności fizycznej to częste przyczyny niepłodności u kobiet, jak i mężczyzn. Badania wskazują, iż palenie papierosów u kobiet może drastycznie zmniejszyć szansę zajścia w ciążę i to aż około 50%! Podobnie przedstawia się sytuacja u osób sięgających po miękkie narkotyki – u mężczyzn palenie marihuany wpływa niekorzystnie na proces spermatogenezy, a u płci żeńskiej zmniejsza stężenie hormonu luteinizującego. Okazuje się też, że spożywanie dużej ilości kawy przez kobiety (powyżej 5 filiżanek dziennie), zwiększyć może ryzyko poronienia.

Toksyny wdychane z dymu papierosowego mogą uszkodzić narządy rodne, komórki jajowe i plemniki, a tym samym wpłynąć na płodność. Nadużywanie alkoholu niejednokrotnie zaburza gospodarkę hormonalną u kobiet, dodatkowo wpływa negatywnie na ilość i jakość męskiego nasienia. Badania dowodzą, że palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu to jedne z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Palenie

Styl życia a problemy z płodnością

Tematykę stresu, poruszaliśmy już na naszym blogu. Niemniej warto dodać, iż chroniczne napięcie nerwowe skutkuje pogorszeniem jakości nasienia u mężczyzn, wpływając też negatywnie na funkcje rozrodcze u kobiet. Otyłość i siedzący tryb życia również przyczyniają się do braku płodności. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia temperatury jąder, mowa o noszeniu ściśle przylegającej bielizny i korzystaniu z sauny. Zespół Meringer nie ma wątpliwości – ciepło szkodzi plemnikom i zmniejsza ich ilość. Niebezpieczne jest też bagatelizowanie różnych form promieniowania, w tym tego powstającego pod wpływem używania telefonów komórkowych.

Polecamy interesujący artykuł z portalu NEW KIDS-CENTER, dotyczący m.in. statystyk związanych z zachodzeniem w ciążę: pobierz

Search engine powered by ElasticSuite