Koronawirus czy na pewno?

Kiedy od blisko tygodnia liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekracza 10 tys. osób, ciężko się nie martwić. Zmartwienie jest jeszcze większe, kiedy pojawia się nam kaszel, katar lub gorączka.

Jakie są objawy koronawiursa?

Musimy pamiętać, że w przypadku COVID-19, każdy może mieć inny przebieg choroby. U większości zarażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Objawy pojawiające się najczęściej:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • ból mięśni,
 • utrata smaku lub węchu,
 • ból gardła,
 • zmęczenie,
 • ból głowy.

Rzadziej występujące objawy:

 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp.

Poważne objawy:

 • trudności w oddychaniu lub duszności,
 • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
 • utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Istnieje jednak bardzo duża część społeczeństwa, która przejdzie zakażenie bezobjawowo. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które są zarażone, jednocześnie mówi o tym, jak niebezpieczny jest to wirus. Ludzie niemający objawów, niestety w dalszym ciągu mogą zarażać. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i nasza odpowiedzialność społeczna (np. noszenie maseczek), ale o tym w dalszej części.

Kolejność występowania objawów

W celu jak najwcześniejszego rozpoznania zakażenia koronawirusem, naukowcy i lekarze próbują ustalić kolejność występowania objawów.

Obserwacje ciągle trwają, wynika jednak z nich, że najczęściej pojawia się:

1. Gorączka

2. Kaszel

3. Bóle mięśni

W 4 punkcie można wpisać dwa symptomy. Pierwszy z nich to utrata węchu i/lub smaku, kolejnym są nudności lub wymioty.

A może jednak grypa?

Rozróżnienie koronawirusa i grypy nie jest łatwe. Nasilenie niektórych objawów może jednak wskazać, z czym mamy do czynienia.

Grypa

Objawy zazwyczaj nasilają się nagle. Występują wysoka gorączka, kaszel i większe niż w przypadku koronawirusa bóle mięśni, bóle głowy oraz zmęczenie.

Koronawirus

Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich. Występuje gorączka, kaszel, duszności i płytki oddech, utrata smaku i/lub węchu oraz bóle mięśni, ale nie tak nasilone, jak w przypadku grypy.

Nie powinieneś przedwcześnie wpadać w panikę, ale nie powinieneś również bagatelizować sprawy.

Konsultacja z lekarzem?

Pojawia się zatem pytanie, kiedy skontaktować się z lekarzem? Kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej powinien nastąpić, jeśli:

 • masz objawy, które Cię niepokoją;
 • miałeś kontakt z kimś zakażonym, a teraz źle się czujesz;
 • jesteś na kwarantannie i źle się poczułeś;
 • masz powody podejrzewać, że jesteś zakażony koronawirusem.

Co, jeśli nie jesteś w stanie skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej? W takim przypadku możesz skorzystać z teleporady dostępnej na stronie rządowej.

Pamiętaj! Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, nie idź do przychodni ani na SOR, ponieważ możesz kogoś zarazić. W takiej sytuacji, kontakt z lekarzem powinien odbyć się za pośrednictwem teleporady.

Ile trwa okres inkubacji?

Okres inkubacji, czyli wylęgania wirusa, liczony jest od momentu zakażenia do momentu pojawienia się pierwszych objawów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, okres ten może trwać od 1-14 dni. Najczęściej objawy pojawiała się w 5-6 dniu.

Każdy przypadek jest jednak indywidualny, a zakażenie można przejść bezobjawowo.

Dlaczego jest to tak ważny czynnik? Na jego podstawie mogliśmy m.in. ustalić długość kwarantanny, jaką powinny odbyć osoby zarażone.

Wspólnie możemy wygrać. Nośmy maseczki!

Biorąc pod uwagę, ile trwa okres inkubacji oraz to, że zakażenie można przejść bezobjawowo, istotne jest stosowanie się do reżimu sanitarnego.

Jeśli wychodzisz do przestrzeni publicznej, ubieraj maseczkę! Ograniczasz w ten sposób szansę na zarażenie innych osób.

„Przecież ja jestem zdrowy, po co mi maseczka”. – bardzo często powtarzane zdanie przez przeciwników noszenia masek. Prawda jest taka, że możesz nie wiedzieć, że jesteś zarażony. Dlatego obowiązkiem zakrywania ust i nosa objęci są wszyscy!

Sprawą zupełnie normalną jest dbanie o własną higienę, co w obecnym okresie zyskuje dwukrotnie bardziej na znaczeniu. Dodajmy do tego dezynfekcję rąk i mamy całkiem niezły zestaw ochronny.

W walce z koronawirusem powinniśmy łączyć siły!

Jaką maseczkę wybrać?

Przy wyborze maseczki bardzo ważnym czynnikiem jest dostępność produktów na rynku. Kiedy jest ona ograniczona, nasze opcje wyboru maleją.

Póki co z dostępnością nie ma problemu, dlatego polecamy wybór maseczek medycznych.

Maseczki medyczne w większości przypadków są 3-warstwowe. Zapewniają wysoką skuteczność filtracji bakteryjnej, jednocześnie nie ograniczając swobody oddychania. Sprzedawane w Unii Europejskiej muszą posiadać certyfikat CE oraz spełniać normę EN 14683.

Norma EN 14683:

 • skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) jak dla masek typu II lub IIR,
 • oddychalność (ciśnienie różnicowe – Pa) jak dla masek typu II lub IIR,
 • materiał, z którego zostały wykonane maseczki musi spełniac powyższe wymagania.

Więcej o maseczkach medycznych pisaliśmy w poprzednim artykule – KLIKNIJ TUTAJ.

Już teraz odwiedź nasz sklep i dokonaj zakupu!

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO SKLEPU

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!