Vulvodynia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Vulvodynia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Meringer alarmuje, vulvodynia (wulwodynia ) to choroba o której mówi się zdecydowanie zbyt mało. Dlatego postanowiliśmy jako zespół firmy Meringer, zwrócić na nią uwagę. Często lekarze błędnie diagnozują objawy pacjentek, nie będąc w stanie wdrożyć skutecznej terapii. Do symptomów wulwodynii zalicza się niezwykle intensywny ból oraz kłucie sromu jak i pochwy. Schorzenie to możemy podzielić na vestibulodynię – ból pojawić się może w trackie współżycia, badania ginekologicznego czy też podczas zakładania tamponu. Właściwa vulvodynia to natomiast odczuwanie bólu niezależnie od konkretnych sytuacji. Miejmy nadzieję, iż informacje dostarczone przez zespół Meringer uwrażliwią specjalistów na opisywany problem.

Co to jest vulvodynia?

Vulvodynia (wulwodynia) to kobieca dolegliwość, przewlekły ból okolic intymnych. Co znamienne, objawy wulwodynii nie współwystępują lub współwystępują niezwykle rzadko z widocznymi oznakami zmian chorobowych.

Choć kobiety zmagające się z vulvodynią skarżą się niejednokrotnie na nawracające stany zapalne pochwy lub sromu, to nie są przyczyną zaburzenia.

Vulvodynia jest zaburzeniem, które dotyczy głównie osób młodych i aktywnych seksualnie. Zdarza się, że zaburzenie manifestuje się dopiero w wieku okołomenopauzalnym.

Vulvodynia objawy

Vulvodynia (wulwodynia) objawia się poprzez chroniczny, dotkliwy ból sromu (vulvy, stąd nazwa) i przedsionka pochwy, a także świąd, pieczenie i kłucie okolic intymnych. Objawy vulvodynii często połączone są z niemożnością podjęcia stosunków seksualnych.

Vulvodynia może utrudniać lub uniemożliwiać kobiecie uprawianie sportowe, a nawet codzienne funkcjonowanie.

Vulvodynia przyczyny

Ciężko jest jednoznacznie wskazać co stanowi podłoże choroby. Nie ma ona jednak związku z infekcją ani chorobami skóry. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn warunkujących powstanie choroby wymienia się czynniki genetyczne, uszkodzenie nerwu sromowego, a także nadmierną gęstość zakończeń nerwowych, które skutkować może właśnie nadwrażliwość skóry narządów płciowych.

Często osoby chore na wulwodynię są nierozumiane przez otoczenie a nawet lekarzy. Mężczyźni odchodzą od chorych partnerek, żyjąc w przeświadczeniu, że nie są dla nich atrakcyjni seksualnie. Lekarze z kolei błędnie stwierdzają, że objawy mają związek z hipochondrią bądź szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi. Dlatego niezwykle istotne jest postawienie właściwej diagnozy,  w czym pomocne mogą być wzierniki znajdujące się w ofercie  firmy Meringer.

Ręka

Vulvodynia dotyka szczególnie kobiet między 18 a 25 rokiem życia.

Vulvodynia diagnostyka

Vulvodynia wciąż jest bardzo rzadko diagnozowana. nie bez znaczenia jest fakt, że odczuwane przez kobiety dolegliwości nie przekładają się na wizualne objawy.

W procesie diagnozowania vulvodynii kluczową rolę odgrywa wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne. Pacjentka wykonać musi także szereg badań laboratoryjnych i obrazowych, aby wykluczyć inne niż vulvodynia przyczyny dolegliwości. Do najczęściej wymienianych należą:

  • vestibulodynia
  • neuralgia nerwu sromowego (nerwoból)
  • niedobór estrogenów
  • zakażenia pochwy
  • infekcje ludzkim wirusem brodawczaka (HPV)
  • infekcje drożdżakowe
  • liszaj zwykły i zanikowy sromu
  • zapalenia pochwy spowodowane rzęsistkiem pochwowym
  • opryszczka narządów płciowych.

Vulvodynia leczenie

Leczenie vulvodynii najczęściej polega na stosowaniu różnego rodzaju maści, które służą miejscowemu znieczuleniu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę skóry. Warto więc zaopatrzyć się w specjalistyczne żele stosowane do higieny intymnej dostępne w aptekach, natomiast wyłączyć z użytku intensywnie pachnące kosmetyki.

Leczenie vulvodynii wymaga od kobiety zmiany codziennych nawyków. Przy tym schorzeniu nie jest wskazane mycie się w wannie, ale korzystanie z prysznica. Równie istotne jest, aby pacjentka zrezygnowała z ciasnej, wykonanej z syntetycznych materiałów bielizny na rzecz bawełnianej.

KObieta

O diagnozie vestibulodynii i vulvodynii właściwej przeczytasz tutaj

Życie z vulvodynią

Pomocne okazuje się być rozluźnianie mięśni dna miednicy oraz stosowanie technik relaksacyjnych. Bardzo dobre efekty przynosi  stosowanie leku amitriptylina oraz sterydów.

Pracownicy firmy Meringer sugerują też zmianę nawyków, jeśli uprawianie danej dyscypliny sportowej skutkuje bólem warto znaleźć alternatywną formę aktywności fizycznej.

Jeśli współżycie z partnerem jest przyczyną bólu, należy rozważyć czasową wstrzemięźliwość.

Życie zgodne z powyższymi wskazaniami powinno załagodzić skutki vulvodynii.

Jak zwracają uwagę w swojej pracy naukowej specjaliści z oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Katedry Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej, leczenie vulvodynii daje lepsze rezultaty, jeśli kobieta współpracuje z psychologiem i seksuologiem.

Zespół Meringer solidaryzuje się z kobietami, które borykają się z vulvodynią.

Abstrakt specjalistów z oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Katedry Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej:pobierz

Search engine powered by ElasticSuite