Gabinet lekarski – Ważne kryteria PIS dot. funkcjonowania

Czy wizyty pracowników Sanepidu są dla Ciebie stresujące? Nigdy nie jesteś pewien jaki aspekty funkcjonowania gabinetu będą weryfikowane? Szukasz jasnych wytycznych, które zapewnią Ci komfort psychiczny? Razem z pracownikiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), przygotowaliśmy przykładowa listę wymogów, które muszą być spełnione przez gabinety ginekologiczne.

Czy Twój gabinet ginekologiczny spełnia wymogi PIS?

Na naszym blogu w przystępny sposób wprowadzaliśmy Państwa w tematykę wymagań stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kontynuujemy cykl materiałów, które pomogą zweryfikować czy gabinet spełnia stosowne wymogi. Nie bagatelizuj wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Brak przestrzegania procedur może skutkować przykrymi konsekwencjami – w tym dotkliwymi karami pieniężnymi czy nawet zamknięciem gabinetu.

Obowiązującym aktem prawnym, określającym wymogi sanitarne oraz ogólnobudowlane dla placówek świadczących usługi lecznicze jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 (Dz.U. 2012 poz. 739). Meringer uwrażliwia jednak, iż ustawa nie wyodrębnia specjalnych przepisów obowiązujących jedynie gabinety ginekologiczne, dlatego w tym przypadku stosuje się takie same wytyczne, jak przy organizacji innych placówek medycznych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna to instytucja z długą tradycją:

Zakreśl „X” pola, które spełnia Twój gabinet. W ten sposób dowiesz się, który z aspektów jego funkcjonowania należy dopracować:

Pobierz wersję do druku.

[ ] Czy nie rzadziej niż raz na pół roku dokonujesz wewnętrznej kontroli w swoim gabinecie?

[ ] Czy Twoja placówka posiada pomieszczenie higieniczno-sanitarne z bidetem, które przylega do gabinetu?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury postępowania z odpadami medycznymi?

[ ] Czy meble w Twoim gabinecie wykonane są z surowców gładkich i łatwych do utrzymania w bezwzględnej czystości?

[ ] Czy w gabinecie lekarskim jest wydzielona przestrzeń z umywalką, dozownikiem mydła w płynie, dozownikiem z płynem antyseptycznym, podajnikiem z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnikiem na zużyte ręczniki?

[ ] Czy podłogi są wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie?

[ ] Czy regularnie używasz autoklawu do sterylizacji lub korzystasz z usług firmy zewnętrznej w tym zakresie?

[ ] Czy placówka posiada opracowane i stosowane procedury mycia i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętu medycznego?

[ ] Czy Twój gabinet ginekologiczny posiada wentylację?

[ ] Czy jeśli posiadasz w gabinecie ginekologicznym klimatyzację, to co roku dokonujesz jej przeglądu?

[ ] Czy Twój materiał i sprzęt medyczny posiada datę sterylizacji i aktualną datę ważności?

[ ] Czy ściany wokół umywalek i zlewozmywaków są wykończone w sposób zabezpieczający ścianę przed zawilgoceniem?

[ ] Czy infrastruktura Twojego gabinetu jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych?

[ ] Czy prowadzony przez Ciebie gabinet do maksimum wykorzystuje dostępne światło słoneczne, a sztuczne oświetlenie wykorzystujesz tylko w ostateczności?

[ ] Czy na oknach zawieszone są rolety lub zasłony, które chronią przed wysokim stopniem nasłonecznienia?

[ ] Czy posiadasz pomieszczenie porządkowe przeznaczone na środki czystości, mopy i inny sprzęt do utrzymania czystości, ze zlewem na wysokości około 50 cm od podłogi?

[ ] Czy jesteś w posiadaniu kart przekazu odpadów medycznych?

[ ] Czy wykończenia ścian w Twoim gabinecie są odporne na detergenty i substancje chemiczne, które są składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń?

[ ] Czy masz podpisaną umowę na odbiór odpadów medycznych?

[ ] Czy przechowujesz przez okres minimum 5 lat dokumentacje (zarówno kart, jak i dokumentów ewidencji) dotyczącą odpadów medycznych?

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie całego tekstu, lub jego fragmentów, wymaga podania źródła.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!