Co daje nam maseczka medyczna?

Zanim pokażemy Ci, dlaczego warto wybrać maseczkę medyczną, zastanówmy się w ogóle, po co mamy ją nosić?

Nosząc maseczkę, chronimy innych! Jednocześnie inni ludzie, którzy noszą maseczkę, chronią nas.

Maseczka chroni przed wydostawaniem się w przestrzeń wydzieliny z naszych ust i nosa. Podczas np. kichania, niwelujemy możliwość zarażenia innej osoby droga kropelkową, która znajduje się w naszym pobliżu.

Maseczki zdecydowanie ograniczają rozprzestrzenianie powietrza podczas kaszlu, co także pomaga w walce z COVID-19. Pamiętajmy, że możemy przechodzić zakażenie bezobjawowo i dalej zarażać. Osoba, którą zarazimy, może nie być tak odporna i mieć w związku z tym problemy zdrowotne.

W poniższym filmie przedstawione zostało rozprzestrzenianie powietrza w 6 przypadkach:

1. Podczas normalnego oddechu.
2. Podczas kaszlu.
3. Podczas kaszlu zasłaniając usta ręką.
4. Podczas kaszlu zasłaniając usta rękawem.
5. Podczas kaszlu z założoną maską przeciwpyłową.
6. Podczas kaszlu z założoną maską chirurgiczną (medyczną).

Maseczki medyczne

Maseczka medyczna (chirurgiczna), jak sama nazwa wskazuje, została stworzona do zastosowań medycznych. Maska ta jednak świetnie sprawdza się w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Maseczki medyczne w większości przypadków są 3-warstwowe. Sprzedawane w Unii Europejskiej muszą posiadać certyfikat CE oraz spełniać normę EN 14683.

Norma Europejska 14683 w celu zapewnienia skutecznej ochrony dla pacjentów i personelu narzuca ścisłe standardy dla masek chirurgicznych, oceniając skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE wyrażane w %), różnicę ciśnień w celu pomiaru oporów oddechowych oraz odporność na przesiąkanie.

Maseczki dzielą się także na 3 typy:
1. EN 14683 TYP I
2. EN 14683 TYP II
3. EN 14683 TYP IIR

Maseczki niemedyczne

Maseczki niemedyczne, mogą być wykonane z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych 100%, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem czy też z fizeliny.

Materiały te nie gwarantują takiej skuteczności filtracji bakteryjnej jak maseczki medyczne, nie są tak odporne na przesiąkanie oraz mogą w dużym stopniu utrudniać swobodę oddychania.

Nie wiemy również, w jakich warunkach są produkowane oraz nie posiadają testów skuteczności.

Podsumowując

W ramach podsumowania przedstawimy grafikę, która dobrze pokazuje główne różnice między maseczkami medycznym, a niemedycznymi.

W kwestiach związanych ze zdrowiem, w pierwszej kolejności stawiajmy na sprawdzone produkty, które spełniają określone normy i regulacje. Tak jest również w przypadku maseczek!

Maseczki medyczne nie są dużo droższe od maseczek niemedycznych a w niektórych przypadkach nawet tańsze.

Zainteresowany zakupem? Zapraszamy na nasze sklep, który znajduje się pod adresem: sklep.meringer.pl.

Redakcja Meringer
Redakcja Meringer Łączymy ludzi wokół wspólnych wartości, aby zmieniać życie Pacjentek na szczęśliwsze oraz zapewniać sukces naszym Klientom jak również nam samym jako organizacji. pozdrawiamy Redakcja!