Wiesz, kim w ogóle jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i z jakimi dolegliwościami możesz się do niego zwrócić?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, którego kompetencje – oczywiście upraszczając, mieszczą się pomiędzy umiejętnościami zawodowymi fizjoterapeuty i ginekologa.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny koncentruje się zdrowiem intymnym kobiet. W centrum zainteresowania fizjoterapeuty uroginekologicznego pozostaje przede wszystkim kobiece dno miednicy, które odpowiada za:

  • zabezpieczenie Cię przed nietrzymaniem moczu, gazów i stolca
  • podparcie i utrzymanie Twoich narządów miednicy mniejszej na właściwej wysokości
  • stabilizację Twojego tułowia
  • wspomaganie funkcji seksualnych.
mięśnie dna miednicy
Mięsnie dna miednicy zamykają miednicę od dołu, tworząc swojego rodzaju hamak. To grupa mięśni, które podtrzymują narządy wewnątrz miednicy.

W przeważającej większości zawód fizjoterapeuty uroginekologicznego wykonują kobiety. Pacjentki natomiast o fizjoterapeutach uroginekologicznych często mówią “fizjo kobiece”.

To określenie pozwala trafnie oddać charakter pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego i sposób, w jaki fizjoterapeuta uroginekologiczny podchodzi do pacjentki.

W gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz liczyć na pełne zrozumienie i empatię. Tutaj żadna wątpliwość nie będzie nieistotna, a pytania niewarte odpowiedzi.

fizjoterapeuta uroginekologiczny w gabinecie trzyma w rękach dużą szarą piłkę do ćwiczeń
Fizjoterapeuci uroginekologiczni to głównie kobiety. Wiele z nich problemy, z którymi zmagają się ich pacjentki znają z własnego doświadczenia, dzięki czemu są w stanie wykazać się pełnym zrozumieniem i empatią także jeśli chodzi o sferę psychiczną.

W jakich problemach pomoże Ci fizjoterapeuta uroginekologiczny

Spektrum dolegliwości intymnych, którymi zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny jest naprawdę szerokie. I nie zawsze oczywiste. Wśród problemów, z którymi możesz się zgłosić do fizjoterapeuty uroginekologicznego są między innymi:

  • nietrzymaniem moczu, stolca oraz gazów
  • zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej, to jest obniżeniem czy wypadaniem pochwy, macicy, odbytnicy, a także pęcherza
  • dolegliwościami bólowymi w dolnym odcinku kręgosłupa, w obrębie miednicy czy w ogóle jamy brzusznej
  • wszelkimi bólami po operacjach uroginekologicznych
  • bolesnym współżyciem, ale także jeśli odczuwasz ból w trakcie badania ginekologicznego
  • endometriozą,

a także z dolegliwościami w czasie ciąży i po porodzie lub jeśli potrzebujesz terapii blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza i bolesnymi miesiączkami.

dojrzała kobieta siedzi na łóżku i przykłada rękę do bolących pleców
Ból pleców w dole pleców (odcinku lędźwiowym) wcale nie musi być związany z chorobami kręgosłupa. To jeden z objawów zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej – np. nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy lub obniżenia pochwy czy macicy.

H2: Badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Przed wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zdawać sobie sprawę, że to – obok ginekologa, kolejny specjalista, który bada przez pochwę i odbyt.

Jest to niezbędne, aby fizjoterapeuta uroginekologiczny mógł w pełni ocenić funkcjonalność Twoich mięśni dna miednicy, ale także na przykład ewentualną bliznę po nacięciu krocza.

Być może czujesz opór i zażenowanie na myśl o takim badaniu. Wiedz jednak, że fizjoterapeuta uroginekologiczny wykona takie badanie tylko za Twoja zgodą, tylko jeśli będziesz się czuła na nie naprawdę gotowa.

Twój komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny dla fizjoterapeuty uroginekologicznego jest priorytetem.

Jeśli więc czujesz, że badanie ginekologiczne byłoby dla Ciebie krępujące, po prostu powiedz to wprost swojemu fizjoterapeucie uroginekologicznemu.

Co ważne, jeśli nie poddałaś się badaniu przez pochwę, fizjoterapeuta uroginekologiczny z pewnością wykorzysta pozostały czas na z korzyścią dla Ciebie.

Możesz wtedy liczyć na przykład na naukę prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Prawidłowego, czyli z troską o mięśnie dna miednicy. Dzięki temu możesz ograniczyć lub nawet wyeliminować popuszczanie moczu. 

fizjoterapeuta uroginekologiczny wykonuje badanie przez pochwę
Zanim fizjoterapeuta uroginekologiczny przystąpi do badania przez pochwę, bada także wejście do niej. To szczególnie ważne, jeśli na przykład kobieta rodziła i jest po nacięciu krocza. Zabieg obarczony jest wieloma komplikacjami, jak na przykład wystąpienie endometriozy, nietrzymanie moczu lub stolca i przetoki, które ujawnić się mogą nawet wiele lat po porodzie.

H3: Wywiad w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny poświęca swoim pacjentkom naprawdę sporo czasu. wizyta trwa średnio 45 minut do nawet półtorej godziny.

Samo zebranie wywiadu to proces, który może zając kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny traktuje kobiety holistycznie. Kobiecy organizm to dla niego zespól naczyń połączonych. Aby móc rzeczywiście pomóc pacjentce, odnaleźć przyczynę np. nietrzymania moczu i znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu wrócisz do pełni zdrowia intymnego, fizjoterapeuta uroginekologiczny musi więc zebrać sporo informacji.

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego to przede wszystkim intymna rozmowa.

Możesz się spodziewać serii wnikliwych pytań, między innymi o:

  • porody – jeśli rodziłaś, padną zapewne pytania o rodzaj porodu, jego przebieg, czy konieczne było użycie narzędzi (np. próżniociągu) wagę dzieci itd.
  • miesiączki – jeśli jeszcze miesiączkujesz, jak długo zazwyczaj trwają, czy są bolesne, czy zdarzają Ci się plamienia/krwawienia śródcykliczne lub – jeśli jesteś już po menopauzie, kiedy ostatni raz miałaś menstruację
  • częstotliwość wizyt w toalecie (również w nocy)
  • czy miewasz problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu
  • Twoją dietę.
fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza wywiad z pacjentką
Zebranie wywiadu od pacjentki może zająć fizjoterapeucie uroginekologicznemu od 15 do nawet kilkudziesięciu minut.

H3: Fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni Twoją postawę ciała

Po zakończeniu wywiadu fizjoterapeuta uroginekologiczny poprosi Cię o rozebranie się do bielizny.

Dzięki temu będzie mogła ocenić Twoją postawę i skorygować ewentualne nieprawidłowości. Na pewno zwróci też uwagę na wzorce oddechowe.

Nawyki dotyczące postawy mają bowiem niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, w tym na kondycję mięśni dna miednicy. Nieprawidłowe ustawianie miednicy może na przykład prowadzić do przeciążenia mięśni lub sprawić, że nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować.

Na funkcjonowanie mięśni dna miednicy wpływ mogą mieć nawet odległe struktury, bo nasz organizm to twór, który działa na zasadzie naczyń połączonych. Dlatego fizjoterapeuta uroginekologiczny, pracując nad przywróceniem funkcjonalności Twojego dna miednicy, zwraca uwagę na postawę ciała.

fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia postawę ciała pacjentki
Ocena postawy ciała pozwala fizjoterapeucie uroginekologicznemu wyeliminować złe nawyki, jak na przykład garbienie czy wypychanie miednicy, które prowadzić mogą do napięcia struktur dna miednicy, a tym samym zaburzać funkcjonowanie mięśni dna miednicy i przyczyniać się do nietrzymania moczu.

H4: Za zamknięty drzwiami

Po drugie: fizjo uroginekologiczna postara się zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby podczas badania zapewnić Ci komfort.

Większość specjalistek, które znamy, kiedy decydujesz się na badanie ginekologiczne wychodzi z gabinetu, gdy Ty się przebierasz.

Dlaczego?

Po prostu nie chcą krępować swoich Pacjentek. Możesz być pewna, że fizjo kobieca nie będzie Cię poganiać. Zaczeka, aż sama dasz znać, że jesteś gotowa.

Co więcej: w większości gabinetów fizjo uroginekologicznych dostaniesz spódniczkę ginekologiczną do badania i klapki jednorazowe. Wszystko to w trosce o Twój pełen komfort psychiczny.

fizjoterapeuta uroginekologiczny bada pacjentkę za zamkniętymi drzwiami
Badanie w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego odbywa się za zamkniętymi drzwiami, aby kobieta mogła poczuć się w pełni komfortowo. To szczególnie ważne w trakcie badania przez pochwę. Stres może przekładać się na napięcie w okolicach intymnych i sprawiać, że będzie ono bolesne.

H4: Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie przekroczy granic Twojej intymności

Fizjoterapeutka uroginekologiczna nigdy nie przekroczy granicy Twojej intymności bez uprzedniego zdobycia Twojego zaufania.

To Ty decydujesz, czy, a jeśli już – to kiedy i w jakim zakresie poddasz się badaniu przez pochwę, które jest konieczne do oceny Twoich mięśni dna miednicy.

W każdym momencie, kiedy czujesz się niepewnie, niekomfortowo, możesz takie badanie przerwać.

…a na marginesie: badanie przez pochwę czy odbyt w gabinecie fizjo kobiecej odbywa się nie na fotelu ginekologicznym, ale na kozetce.

fizjoterapeuta uroginekologiczny niweluje napięcie karku u obolałej pacjentki
Nawet, jeśli zrezygnujesz z badania ginekologicznego, fizjoterapeuta uroginekologiczny z pewnością dobrze wykorzysta ten czas. Może się wtedy skupić na nauce prawidłowej postawy ciała lub pracy z innymi, wymagającymi terapii grupami mięśni, które mogą mieć wpływ na dno miednicy.

H3: Badanie przez pochwę w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego

Na samym początku przeprowadzam oględziny zewnętrzne: sprawdzam jak  mięśnie dna miednicy reagują na skurcz, parcie i kichanie, sprawdzam czucie, ewentualne blizny, szczególnie po nacięciu krocza – czy są napięte, czy ciągną, czy dają jakiekolwiek objawy.

Później następuje właściwe badanie przez pochwę, w przebiegu którego potrzebuję współpracy ze strony pacjentki. Proszę ją o aktywowanie mięśni dna miednicy w sposób, który ja podpowiadam.

Żebym mogła sprawdzić ich wytrzymałość, kobieta musi je zacisnąć, zassać i przytrzymać na tak długo, jak tylko potrafi. Mierzę, na ile sekund jest w stanie to zrobić.

Potem pacjentka wykonuje szybkie napięcia i rozluźnienia mięśni dna miednicy, a ja sprawdzam czy wszystkie ściany pochwy prawidłowo pracują.

Proszę też o zakasłanie i parcie. Przeprowadzam po prostu pełne badanie funkcjonalne dna miednicy.

Następnie pacjentka zakłada bieliznę. Sprawdzam wtedy zewnętrznie tkanki, czyli normalizuję pracę przepon, badam powłoki brzuszne, kręgosłup, miednicę, ewentualne blizny.

fizjoterapeuta uroginekologiczny bada kobietę przez pochwę
Badanie przez pochwę, które wykonuje fizjoterapeuta uroginekologiczny odbywa się nie na fotelu ginekologicznym, ale na kozetce. Jest niezbędnym elementem do oceny funkcjonalności mięśni dna miednicy.

H4: Badanie bez bólu

Po trzecie: badanie ginekologiczne w gabinecie fizjoterapeutycznym z założenia nie powinno boleć.

W trakcie badania fizjoterapeutka prawdopodobnie jak mantrę powtarzać będzie jedno pytanie: “Czy to Panią boli?”

Dlaczego?

Bo fizjoterapeutki uroginekologiczne wychodzą z założenia, że badanie NIEPOWINNO boleć.

Dlatego wierz nam: w tym gabinecie sygnalizowanie dyskomfortu, a tym bardziej bólu jest jak najbardziej wskazane.

Malo tego: z własnego doświadczenia możemy Ci napisać, że sygnalizowanie bólu lub nawet bliżej nieokreślonych odczuć sprawiło, że nasze fizjo szybciej odnalazły przyczynę różnych dolegliwości.

fizjoterapeuta uroginekologiczny pyta pacjentkę, czy odczuwa ból podczas badania ginekologicznego
Badanie ginekologiczne w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, choć jest niezbędne do oceny Twoich mięśni dna miednicy, możesz bez obaw w każdej chwili przerwać, jeśli tylko poczujesz dyskomfort, a już tym bardziej ból.

H3: Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie wypuści Cię bez zaleceń

Każda pacjentka po wizycie u mnie dostaje konspekt z ćwiczeniami, które powinna wykonywać w domu. To jest bardzo ważny element rehabilitacji uroginekologicznej. Wizyty odbywają się średnio co miesiąc/półtora. Jeśli kobieta ćwiczy regularnie w tym czasie, na kolejnej wizycie możemy zmodyfikować ćwiczenia i pójść krok dalej. Na tym polega rehabilitacja.

Lubię, jeśli moja pacjentka ma świadomy udział w procesie rehabilitacji. Ja ją tylko instruuję, pokazuję jak masować i rehabilitować bliznę, jak ćwiczyć. Dzięki temu efekt terapii jest wspólny, nie tylko mój. Powiem więcej: największa zasługa jest zawsze w moich pacjentkach.

fizjoterapeuta uroginekologiczny tłumaczy leżącej na kozetce pacjentce zalecenia
Na zakończenie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego otrzymasz zalecenia, które dotyczą przede wszystkim indywidualnie dopasowanych ćwiczeń mięśni dna miednicy, ale także na przykład diety.

H2: Twój fizjoterapeuta uroginekologiczny jest w naszej bazie

Na naszej stronie https://pessar.pl/ tworzymy bazę, dzięki której znajdziesz fizjoterapeutę uroginekologicznego (czy raczej fizjoterapeutkę, bo większość tych specjalistów to kobiety) w swojej okolicy.

Wystarczy, że klikniesz ten link https://pessar.pl/znajdz-gabinet/, a następnie wybierzesz swoje województwo, miejscowość i juz możesz umówić wizytę.

wyszukiwarka gabinetów na stronie pessar.pl, w których specjaliści zajmują się leczeniem nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej
Baza gabinetów, w których kobiety mogą nieoperacyjnie leczyć nietrzymanie moczu czy zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana.

H2: Zanim trafisz do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego

Kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu niejednokrotnie rezygnują z zakupu wkładek czy podpasek urologicznych. Wstydzą się zdjąć je ze sklepowej półki i podejść z nimi do kasy.

Poczucie zażenowania, wstyd, strach na samą myśl, że ktoś znajomy mógłby zobaczyć, że kupujemy produkty na nietrzymanie moczu okazuje się silniejsza niż potrzeba zabezpieczenia przed mokrymi plamami na ubraniu czy przykrym zapachem. O komforcie kobiety nawet już nie wspominając.

Dlatego dziś podrzucamy Ci link do sklepu internetowego FemiZone https://femizone.pl/, w którym kupisz wszystko (a na pewno prawie wszystko), czego potrzebować może kobieta zmagająca się z nietrzymaniem moczu lub/i zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej (czyli, jak wiele kobiet mawia, z wypadaniem macicy).

widok witryny sklepu FemiZone, w którym kobiety mogą kupić produkty, które polecił im fizjoterapeuta uroginekologiczny
W sklepie internetowym FemiZone dyskrecja to priorytet. Przesyłki pakowane są tak, aby ich zawartość była znana tylko Tobie – na etykiecie znajduje się tylko nazwa firmy i dane przewoźnika.

Bardzo podoba nam się koncepcja dyskretnych przesyłek, które oferuje sklep FemiZone, zresztą przeczytaj sama https://femizone.pl/content/dyskretna-przesylka.

W ofercie sklepu FemiZone https://femizone.pl/ znajdziesz między innymi:

produkty na nietrzymanie moczu

  • wkładki urologiczne
  • podpaski
  • bieliznę chłonną
wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu
Środki higieniczne na nietrzymanie moczu różnią się od tych, które stosowałaś podczas miesiączki. Podpaski czy wkładki menstruacyjne nie są przystosowane do wchłania moczu (krew jest dużo gęstsza), nie blokują też nieprzyjemnego zapachu uryny.

specjalistyczne produkty, które zadbają o delikatną skórę okolic intymnych, a więc między innymi:

  • kremy barierowe
  • kremy na odparzenia, stworzone specjalnie z myślą o problemach skórnych przy nietrzymaniu moczu

pessary, różne modle i wielkości:

  • kostkowe
  • cewkowe (także cewkowe kołnierzowe)
  • grzybkowe
  • krążkowe (również w wersji ze zgrubieniem)
  • pierścieniowe (w tym także pierścieniowe szerokie)
  • talerzowe
  • tandemy
pessar kostkowy Calmona na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej, jaki może zastosować fizjoterapeuta uroginekologiczny
Pessar kostkowy Calmona z system Calm&Easy jest polecany dla pacjentek z nietrzymaniem moczu i zaburzeniami statyki narządów miednicy mniejszej (wypadaniem pochwy czy macicy) ze względu na wyjątkową łatwość samodzielnej aplikacji. więcej na ten temat przeczytasz, klikając w ten LINK.

produkty wspierające w pessaroterapii:

  • żele nawilżające
  • lubrykanty

środki do pielęgnacji pessara

  • specjalistyczne środki do mycia okolic intymnych dedykowane w okresie terapii.

oraz testy diagnostyczne, środki higieniczne i dezynfekujące oraz materiały opatrunkowe.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pracy fizjoterapeutki uroginekologicznej, zajrzyj tutaj: https://femizone.pl/…/Intymne-problemy-kobiet-czyli-w….

Jakiś czas temu nasza koleżanka z FemiZone przeprowadziła wywiad z certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną, Justyną Habib. Warto przeczytać!

Anna Skrzypiec
Anna Skrzypiec